Kanser İle Savaşta Sağlık Önlemleri

Kanser İle Savaşta Sağlık Önlemleri

Kanser İle Savaşta Sağlık Önlemleri

 

Çağımızın hastalığı olarak bilinen kanser, çoğu insanın korkulu kâbusu. Yediden yetmişe herkesin yakalanma riski olan, organdan organa çeşidi bulunan, vücuda yayılması tehlikeli olan bu hastalıktan nasıl korunabiliriz?

 

Aslında GDO’nun, pis havanın, yoğunluğun, stresin, hazır gıdaların hüküm sürdüğü bu yaşamda oldukça zor gibi görünen “önlem almak” ifadesini kolaylaştırmak, bu savaş ortamında cephemizi almak ve çoğunluğun gittiği yanlış yoldan sapabilmek bizim elimizde. İşte kansere karşı bizi koruyabilecek önlemler…

 

Sağlıklı Beslenmek

 

Dengeli, sağlıklı bir beslenme biçimi denildiğinde akla salata dolu tabaklar, kilolarca brokoli falan gelmesin. Bundan kasıt; hazır olan, bol koruma maddesi, trans yağ ve monosodyum glutamat içeren binbir çeşit paketli gıdadan uzak durmak ve olabildiğince doğal beslenmeye çalışmak. Alınan gıdaların içindekiler kısmına dikkat etmek ve bu içerikler hakkında bilinçlenmek önemli bir adım olabilir. Ne kadar organik, o kadar iyi.

 

Stresle Baş Edebilmek

 

Asla “stresten uzak durmak” diye bir ifade kullanamayız, çünkü bunun mümkün olmadığı bir devirde yaşadığımızın farkındayız ve bunu görmezlikten gelmek bizi komik bir duruma düşürür. Stresimizi bilmeli, kabullenmeli ve onunla baş etmenin, onu dindirmenin, bize iyi gelen şeylerle vakit geçirmenin ve rahatlamanın bir yolunu bulmalıyız.

 

Spor Yapmak

 

Hareket etmek, sağlık açısından çok önemli bir olgudur. Terlemek, bu ter yoluyla vücuttan fazla toksini ve tuzu atmak, vücudu güçlendirmek, kas ve yağ kontrolünü sağlamak, sağlıklı nefes alıp vermek, güzel düşünebilmek, umutlu ve pozitif olabilmek en çok spora, yani hareket etmeye bağlıdır. Fırsatını bulduğunuz her an hareket edin.

 

Bol Su İçmek

 

İdrar yoluyla toksin atmada, vücudun nem dengesini sağlamada ve diğer fonksiyonlarını yerine getirmesinde en önemli koşullardan biri de bol su içmektir.

 

Sigara ve Alkolden Uzak Durmak

 

Zamanın en yaygın bağımlılıklarından olan bu iki madde, vücutta hiç hoş şeylere sebep olmuyor. Kanserin en belirgin sebepleri arasında sigara ve alkolün olması, onlardan kaçınmak için gayet yeterli bir neden.

 

Kimyasallardan Uzak Durmak

 

Kozmetik, ecza, temizlik ve diğer birçok sektörde haddinden fazla kullanılan kimyasallar ölüm ve hastalık saçıyor.

 

Güneş

 

Her ne kadar D vitamini kaynağı olsa da güneşe çıkmanın da bir saati var ve buna çok dikkat etmek gerekiyor. Çok fazla güneş ışığına maruz kalmak, bildiği ve sağlığı olumsuz yönde etkiliyor.

 

Radyasyon

 

Günlük yaşantımızda maruz kaldığımız, hücrenin genetik materyali olan DNA’yı parçalayan ve daha birçok hücremizin ölmesine yol açan radyasyon da kansere giden yolda bir basamak daha çıkmamızı sağlıyor. Bu da kaçınmamız gereken büyük bir faktör.

Bu Okuduğunuz Makalede Neler Vardı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.