Karbonat Peelingi

Karbonat Peelingi

Karbonat Peelingi nedir? Şayet bugüne kadar hiç duymadıysanız gelin birlikte inceleyelim. Cildimiz gün içinde çok fazla olumsuz dış etkene maruz kalmakta. Tükettiğimiz yağlı ve şekerli gıdalar, bulunduğumuz sigara dumanı barındıran mekanlar, düzenli tüketilen kafein gibi faktörler cildimizin gözeneklerini tıkanmasına sebep olmaktadır. Elbette gözeneklerin tıkanmasında makyaj malzemelerinin de etkisi büyüktür. Yüze sürülen fondoten, gün boyu cildinizin hava almasını engeller. Fondotenin içinde barındırdığı yağlı kimyasallardan dolayı derinlemesine bir temizlik yapılmadığında tam anlamıyla fondotenin cildinizden çıkması uzun bir zaman alır.

Peki gözeneklerimizin tıkanması neye sebep olur?? Gözenekler cildin nefes almasını sağlar. Her organımız gibi cildimiz de oksijenle beslenmekte. Gözenekler tıkandığında cilt oksijen alamayıp yenilenemez, sağlıksız, yağlı ve renksiz görünüme sahip bir cildimiz olur.

Peeling ise gözeneklerin doğru ve derinlemesine temizlenmesini sağlayan tek yöntemdir. Peeling ciltteki ölü deriyi temizleyerek ölü derinin altındaki taze deriyi ortaya çıkartır. Peeling olarak hazırlanan karışımlar doğal ve temizleyici özellikler barındırır. Cilde hiçbir zararı olmayan doğal ürünleri kullanırken kafanızda soru işareti kalmaz.

Pek çok peeling maske çeşidi mevcut. Türk kahvesi, limon suyu, yaş maya, yoğurt, tuz ve daha pek çok malzemeden peeling maskesi hazırlanabilmekte. Aynı şekilde kozmetik mağazalarında da peeling maskeleri satılmakta.

Peeling maskesi yapımı

Bu yazımda size sadece tek bir malzeme ile çok basit bir şekilde peeling maskesi yapmayı anlatacağım. Karbonat ile peeling maskesi yapmak mümkün. Karbonatın temizleyici, yağ arındırıcı bir özelliği vardır.

Bir kaseye 1 tatlı kaşığı karbonat koyuluyor. Üstüne aynı tatlı kaşığıyla su koyuluyor. Karıştırıp biraz karbonatın erimesini sağlıyorsunuz. Karbonat ve su iyice karıştıktan sonra yüzünüze sürüp burun, burun kenarları, alın ve çene gibi yağlanma ihtimali yüksek yerlere çoğunlukta olmak üzere yayıyorsunuz. 10-15 dakika bekleme süresi var bu peeling maskesinin.Hazırladığın peeling maskesi yüzünüzde sertleşmeye, mimiklerinizi kullandıkça karbonatlar dökülmeye başlayacak. 10-15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayıp temiz bir kağıt havlu ile kurulayabilirsiniz. Gergin ve yağsız bir cilde sahip olacaksınız. Eğer yüzünüzün o kadar gergin olmasına alışık değilseniz ve bu sizi rahatsız ediyorsa zeytinyağı, kayısı yağı gibi doğal bir yağ ile nemlendirebilirsiniz. Ama dikkat edin çok fazla yağ sürüp peelingi etkisiz hale getirmemelisiniz. Sadece cildin gerginliğini atacak kadar sürmeniz yetecektir. Doğal bir yağ sürdüğünüzde gözenekler açık olduğu için yağın içindeki vitaminleri cilt hızla emebilecektir.

Peeling yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, peeling maskelerinde kullanılan malzemeler sert yapıya sahip olabilir. Karbonat, tuz parçaları gibi. Peeling maskesini yüzünüze yayarken çok nazik hareketlerle yaymalısınız. Sertçe sürdüğünüzde cildinizin tahriş olmasına ve kırmızı izlerin oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle peeling yaparken karışımı yüzünüze sakin bir ruh haliyle, yumuşak hareketlerle yayın.

Temiz, nefes alan bir cilt için haftada 1-2 defa peeling yapmanız yeterli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.