Kış Mevsiminde Araç Kullanırken Hayatınızı Kolaylaştıracak Püf Noktaları

Kış Mevsiminde Araç Kullanırken Hayatınızı Kolaylaştıracak Püf Noktaları

Kış mevsiminde araç kullanırken hayatınızı kolaylaştıracak püf noktaları hakkında bilgi almak istermisiniz. Kısa bir vaktinizi ayırarak yazımızı baştan sona okuyunuz. Yine bir kış mevsimi geldi ve kar kapıda. Hatta yurdun bazı bölgelerinde kar yağışının olumsuz etkileri hissedilmeye başlandı bile. Peki kış mevsiminde araç kullanmak eziyet olmak zorunda mıdır? Soğuk ve yağışlı havalarda araç kullanmaya yönelik bazı ipuçları yeri geldiğinde hayat kurtarıyor.

Kışın Araç Camlarında Buzlanma

Araç camlarının buzlanması ve araba camının buzlanmasını önlemek için püf noktası; Yaşadığınız bölge oldukça soğuk ve gece saatlerinde sıklıkla don yaşanıyor ise, aracınızın camlarını mukavva ile kapatmanız, sabah olup da aracınızın başına gittiğinizde camların buzla kaplı olmamasını sağlayacaktır. Ayrıca silecekleriniz de camlara yapışmayacak ve deforme olmayacaktır. Camlarda buzlanmanın önüne geçtik… peki ya araba camının buğulanması nasıl önlenir ? Klimalı araçlarda, klimayı ön cama üfleme konumunda çalıştırmak buğuyu büyük ölçüde çözüyor. Bununla birlikte güneşliklerinizi de, sanki güneş varmışçasına aşağı indirmek, klimadan gelen havanın tekrar cama doğru sirkülasyon içinde bulunmasını sağlıyor. Daha net bir buğu çözme çözümü olarak da sabunlu bez yöntemi kullanılabiliyor. Ilık su ile ıslatılmış bir bezi sabunladıktan sonra, bezi var gücünüzle sıkın. Daha sonra ön camınızın iç yüzünü (elbette, kirli ise önceden temizlemek kaydı ile) bu bezle silin. Buğulanmayı büyük ölçüde engelleyecektir.

Kışın Karlı Yola Araç Kullanmak

Diğer bir husus, karlı yolda araba sürme ve buzlu yolda araba sürme teknikleridir. Ülkemizde ticari araçlar için yasal zorunluluk olan ve uygulanmaması halinde cezaya tabi tutulan kış lastiği uygulaması her ne kadar külfetli bir yöntem olsa da, aslında mevsim şartları gereği her araçta kullanılması birçok açıdan avantaj sağlıyor. +7ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yaz lastikleri veya dört mevsim lastikleri, yurdumuzun birçok bölgesinde kış koşullarına uygun performansı sergilemeyecektir. Bunlar, yol tutuş, hızlanma ve fren performansları, yakıt tüketimi gibi hususlardır. Bununla birlikte bazı durumlarda, kış lastikleri dahi karlı yolda araç kullanma esnasında ve aracınızı hareket ettirmekte zorlanmanıza sebep olabiliyor. Aracınızı karlı ve / veya buzlu zeminde, hatta aracınızın burun kısmı yokuş yukarı pozisyondayken patinaja düşürmeden kaldırmanın püf noktası, araca ilk hareketi verirken genel kural olan 1nci vites kullanmanın aksine, 2nci vites kullanarak ve ağır ağır gaz vererek hareket ettirmek oluyor. Bunu yaparken direksiyonunuzu hafif hafif sağa ve sola çevirerek destekleyebilirsiniz. Bu işlem haliyle aracınızı br miktar yoracak olsa da, aracınızın patinaja düşmemesini ve ilk hareketi almasını sağlayacaktır. Aynı durum, otomatik vitesli araçlar için de geçerlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.