Kozmetik Ürünlerde Müşteri’yi Yanıltan Hileler

Kozmetik Ürünlerde Müşteri’yi Yanıltan Hileler

Kozmetik ürünlerde müşteri’yi yanıltan hileler başlıklı yazımız herkesi ilgisini çekecek ve mutlaka okunması ve hafızalarda kalması gereken bir yazıdır. Paylaşım blog platformumuzda kozmetik ürünlerdeki yanıtıcı bilgilerle ilgili yeni paylaşımlar sürekli bulunmaktadır.

Kozmetik ürünlerin satışında birçok müşteriyi yanıltıcı kelimeler kullanılıyor.

Bu yazımızda ufak detaylar ile detaylı incelenmesi gereken kelime oyunları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Aldığınız ürünlerin üzerindeki yazıları dikkatli bir şekilde okumanız gerekmektedir.

Sağlık ile ilgili dikkatli olunması gerekmektedir aksi halde Telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğabilmetedir.

Kozmetik ürünlerinde en çok kullanılan kelime oyunları

  • **** ile yapılmıştır: Lavanta ile yapılmıştır veya gerçek limon ile yapılmıştır gibi sözler sıkça duyulur. Ürünün bileşiminde bu maddelerin sadece %1 oranında kullanılmış olabileceği veya öz yağlardan üretilmiş olduğu söylenen ürünün sadece 1 damlasının bu öz yağları içerdiği gerçeğini değiştirmiyor. Dolayısıyla ürünün geri kalan tüm içeriği sentetik kimyasallardan oluşuyor olabilir. Emin olmak için ürün etiketinde kullanım yüzdelerini arayın.
  • Organik: Bazı büyük firmalar ürünlerinin tanıtımında organik sıfatını kullanırlar. Ancak bunların içeriğinin çok az bir kısmı organik olarak üretilmiştir bazen de içinde organik üretilmiş bir bileşen yoktur bile. Mesela bir şampuan üreticisi ürünlerinin “gerçek bir organik deneyim” yaşatacağını söyler. Ancak ürünün içeriğinde sodyum lauryl sülfat, propilen glikol gibi sağlık riski yaratabilecek sentetik kimyasallar mevcuttur. CEH (Çevre sağlık merkezi) çok sayıda yanlış “organik” yönlendirmesi yapan ürün tespit etmiştir.
  •  Doğal: Bu kelime bizlerde ürünün tamamen doğal olduğu izlenimini bırakır hiç öyle olmadığı halde. Büyük bir kozmetik firması ürettiği nemlendiricinin ambalajında %100 doğal olduğunu iddia ediyor ancak ürünün içeriğinde sentetik aktif maddeler, koruyucular ve parfüm var. Kulağa çok ta doğal gelmiyor değil mi? Tabii bu demek değil ki bütün “doğal” olduğu söylenen ürünler kötüdür.

Sertifikalı Terim Kullanımı

  •  Sertifikalı Yeşil:  Ürünün adında yeşil kelimesinin geçmesi bizlere bir şekilde bu ürünün çevreye bir faydası olduğunu veya en azından bir zararının olmadığını düşündürür. Bu tanım ISO standartlarına ve rekabet kuruluna göre anlamlı olabilmek için çok muğlaktır. Aynı zamanda el yapımı gibi etiketlere de dikkat. Kim tarafından sertifikalandırılmış? Tarafsız 3. bir kurum tarafından sertifikalandırılmış ürünleri seçin.
  • ***** içermez: Ürünün neyi içermediğinin vurgulanmaya çalışıldığına dikkat edin. Diyelim ki bir deodorant CFC içermediğini belirtiyor. Kloroflorokarbonların kullanımı zaten 1978 yılında yasaklandı dolayısıyla ürün bu maddeyi içeriyor olsa bu zaten illegal bir durum. (Bu biraz da bizde bazı cam ürünlerin üzerinde BPA içermez yazmasına benziyor sanki. Yok, bir de içerseydi diyesi gelmiyor mu insanın? )

Diğer bir örnek bir krem etiketinde paraben içermez ibaresi gördünüz ama bunun yerine içine phenoxethanol koyulmuş ki bu da MSDS (Güvenlik Bilgi Formu)’ye göre cilt tarafından emildiğinde  (%100 konsantrasyonda) sürekli hasara sebep olmaktadır. Cilt kremleri ve bebek losyonları genelde yüzde 1 oranında kullanırlar. Bu, ürünü güvenli mi yapmaktadır?

Kullanılan Yanıtıcı Kavramlar

  • Toksik madde içermez: Bu toksik değil veya zararsızdır anlamına gelmez.  Sadece zararlı içeriklere göre daha güvenli bir alternatif olduğunu ve sağlığınız üzerinde ters sorunlarına sebep olmayacağını belirtir. Yalnız bu terimler için de belirlenmiş herhangi bir standart yoktur.
  • ****’den elde edilmiştir: Mesela “Hindistancevizi yağından elde edilmiştir” aldatıcı bir söz çünkü hindistancevizi yağından cocamide DEA isimli maddeyi elde etmek için diethanolamine kullanmak gerekir ki bu da kanserojen bir sentetik kimyasaldır. Ayrıca doğal veya güvenli değildir.
  • Parfümsüz, alerji dostu: Bir ürün sentetik olarak üretilmiş yağlar yerine öz yağlar ile yapılmış olabilir ancak bu ürünün DEA, SLS ve yapay renklendirme içerdiği gerçeğini değiştirmez. Parfümsüz,  hiç parfüm içermediği anlamına gelmek zorunda değil. İçeriğindeki sentetik kokuları örtbas etmek için eklenen sentetik parfüm içerebilir.
  • Dermatolojik olarak test edilmiştir: Hipoalerjenik, dermatolojik olarak test edilmiştir: FDA’ya göre üreticiler ürünler için test yapmak veya bu testlerin doktor tarafından yapıldığını kanıtlamak gibi bir zorunluluğa maruz kalmıyorlar.  Bu iddiaları gördüğünüzde markanın kendisi yerine bağlı olduğu kurumların kim olduğunu araştırın.
  • Ekoloji dostu ve doğa dostu: Bu kavramlar için belirlenmiş spesifik bir standart mevcut değil. Rekabet kurumu da bu cümleleri anlamlı olamayacak kadar muğlak buluyor.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.