Kozmetik Ürünlerin Doğal Sanılması ve Zararları

Kozmetik Ürünlerin Doğal Sanılması ve Zararları

Kozmetik ürünlerin doğal sanılması ve zararları hakkında kısa bir paylaşım yapmak istedik. Bir çok blog ziyaretçimizin ilgi gösterdiği kozmetik ve sağlık kategorimizde bu sefer de doğallık ve zararları hakkında kısa bir paylaşım yapıyoruz.

Kozmetik ürünlerle ilgili bir fırtına koptu gidiyor. Artık tüketiciler eskisi gibi kokusunu, dış görünüşünü beğendikleri ürünü değil, sağlığa uygun olanları tercih ediyor. Bu yüzden dünyada çok önemli adımlar atılıyor. Campaign for Safe Cosmetics (Güvenli Kozmetik Kampanyası) adını mutlaka anmamız gereken bir oluşum. Tüketicileri kullandıkları ürünler hakkında bilgilendiriyor, büyük markalara içeriklerindeki zararlı maddeleri çıkarmaları konusunda ciddi bir baskı uyguluyor. Johnson & Johnson gibi büyük bir firmanın ürün içeriğini gözden geçirip zararlı içeriğin değiştirileceğinin sözünü vermelerinin sağlanmasında etkili olacak kadar önemli bir hareketten söz ediyoruz.

Şampuan, Krem ve diğer Kozmetik ürünleri Doğal mı?

“Şampuanınızın veya herhangi bir diğer kozmetik ürününüzün üzerindeki doğal, toksik maddeler içermez,  ekolojik gibi kelimeler size sağlıklı ve test edilmiş içeriğe sahip bir ürün kullandığınızı düşündürüyor değil mi? Maalesef bu her zaman böyle değil. İlaçların aksine FDA piyasadaki kozmetik ürünlerin içeriklerini onlar raflara ulaşana kadar değerlendirmez. Üreticiler de rutin olarak ekolojik kelime oyunlarıyla yetersiz, muğlak,  hatta yanlış iddialarla ürünlerinin çevreye ve sağlığımıza olan faydalarından söz ederler. Bu da bizi kullandığımız lipstick, cilt kremi veya kırışıklık serumu acaba güvenli mi diye düşünmeye iter. Araştırma sonuçlarına göre pek çok kimyasal içerik kanser, kısırlık, hormon dengesizlikleri, doğum anomalileri, nörolojik sorunlar ve diğer sağlık problemleriyle ilişkilendiriliyor.

Cildimize sürdüğümüz şeyler önemli. Cildimiz bariyer görevi görmez, fizyolojimizi etkileyecek mikroskobik kimyasalların kanımıza karışmasını engelleyemez. Yıllar boyunca her gün azar azar sentetik kimyasallara maruz kalmanın sonucu vücudumuzun içinde neler olur? Bunu kimse gerçek anlamda bilmiyor. Bu yüzden en iyisi risk almamak ve doğal, toksik olmayan ürünler kullanmak. Böyle diyoruz ama konu alacağımız ürünlerin etiketlerinde hangi ibarelere bakacağımıza gelince ciddi bir karmaşa söz konusu. Ürün tanıtımlarında da birçok kelime oyunu yapılarak müşteriye %100 doğaldır hissi yaratılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.