Kudret Narı faydaları nedir nasıl yetiştirilir?

Kudret Narı faydaları nedir nasıl yetiştirilir?

Kudret Narı faydaları nedir nasıl yetiştirilir? merak ediyorsanız sizlere blog yazımızda detaylıca bahsettik. Kudret narı nedir? Kudret narı faydaları nelerdir? Kudret narı nasıl yetiştirilir işte merak ettikleriniz.

Kudret Narı’nın ana vatanı Hindistan’dır. Ülkemizde ise Bursa’da ve Yalova civarında yetişmektedir. Türkiye’de son yıllarda sıkça adını duyulan Kudret Narı’nın insan sağlığına birçok faydası var.

Kudret Narı Faydaları Nelerdir?

Kudret narı yüksek miktarda E vitami içermektedir. E vitamini ile birlikte kaliteli proteinleri de içermektedir. Bu nedenle insanların bağışıklık sistemine çok faydası bulunmaktadır.

Ülkemizde ismi sıkça zikredilen kudret narı; mide yaralarına, cilt yaralarına, yanık tedavilerinde ve hemoroide dahi iyi geldiği bilinmektedir. İçerisinde bulunan E vitamini mide ve karaciğere iyi gelmektedir.

Kudret narı cilt hastalıklarına da oldukça iyi gelmektedir. Egzema, sedef ve  yanık tedavisinde cilde sürülerek de tedavi amaçlı kullanılabilmektedir.

Faydaları saymakla bitmeyecek bir bitki olan kudret narı; kan şekerini düzenler ve bağışıklık sistemini güçlendirerek kişinin daha az sıklıkta hastalığa yakalanmasını sağlar.

Kudret narı bitkisi ile birçok farklı kürler hazırlanmaktadır. En çok bilineni doğal zeytinyağı ile hazırlanmakta olandır.

Doğal zeytinyağı içerisinde kudret narı 6 ay kadar bekletilir. Oluşan karışımdan 1 tatlı kaşığı alıp 1 kaşık doğal bal ile karıştırılıp aç karnına tüketilmesi birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Bir diğer kür ise şöyle hazırlanmaktadır. Kudret narının tüm çekirdekleri çıkarılır ve içi temizlenir. Ardından kudret narı küçük küçük doğranır ve bu parçalar bir kilo bal ile karıştırılır.

Oluşturulan bu karışım hava almayacak şekilde bir ay kadar bekletilir. Ardından tüketime hazır hale gelir. Bu kürler hekiminize danışmadan tüketebileceğiniz kürler değildir.

Kudret narı bitkisinin birçok hastalığa karşı iyi geldiği bilinmektedir. Son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre Kudret narında yer alan bir proteinin HIV virüsünün çoğalmasına engel olduğu görülmüştür.

Kudret narı yüksek oranda kaliteli protein içerdiği için birçok farklı rahatsızlığa iyi gelmektedir. Tümör büyümesine karşı da engelleyici etkileri olduğu söylenmektedir.

Kudret narı nasıl yetiştirilir?

Kabakgiller familyasına ait bir bitki olan Kudret Narı tropikal iklimlerin görüldüğü ortamlarda yetişebilmektedir. Dünyada birçok farklı ülkede benzer iklimlerde yetiştirilmektedir.

Kudret narı bahçelerde ya da evinizde yetiştirebileceğiniz bir bitkidir. Günlük olarak en az 6 saat güneş ışığı görmesi gerekmektedir. Kudret narı yetişmesi için 5.5 ile 6.5 arasında PH değerine sahip olan toprak gerekmektedir.

Asmaya benzer bir yapısı olan Kudret Narı yaza doğru gelişim gösteren tropikal iklim isteyen bir bitkidir. Kolayca sizde yetiştirebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar meriç dedi ki:

    Görüntüsü çok alışılageldik olmasa da oldukça faydalı bir bitkidir.