Maca bitkisi nedir? Maca kökü faydaları ve gerçekleri

Maca bitkisi nedir? Maca kökü faydaları ve gerçekleri

Maca bitkisi nedir? Maca kökü faydaları ve gerçekleri hakkında kısa bilgi depolamaya ne dersiniz? Gelin birlikte bu bitkiyi yakından tanıyalım

Lepidium Meyenii yani Maca bitkisi nedir, nelere iyi gelmektedir? Maca bitkisinin faydaları nelerdir işte Turpgilllerden bir bitki olan Maca’nın inanılmaz mucizeleri.

Geçmişte Inka’lar döneminde dahi bilinen Maca bitkisi özellikle Peru’da adeta milli bir yiyecek olarak görülmekte ve tüketilmektedir.

Peru’nun And Dağları’nda doğal bir şekilde yetişen Maca bitkisinin en büyük özelliklerinden birisi de yaklaşık 5000 rakımda yetişiyor olmasıdır.

Son zamanlarda dünya genelinde popülerliği artan Maca bitkisinin mucizevi faydaları olduğu birçok farklı mecrada dile getirilir oldu.

Peki gerçekten Maca bitkisi şifalı mı, faydaları nelerdir? Konu ile ilgili uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar ve bilimsel değerlendirmeler de Maca bitkisinin önemine dikkat çekiyor.

Bir çeşit turp olan Maca bitkisi bir yılda ya da iki yılda yetişmekte olan otsu bir bitkidir. Yüksek rakımlı dağlarda doğal ortamda yetişen bu bitki günümüzde seralarda da yetiştirilmektedir.

Maca bitkisi yapısında bol miktarda karbonhidrat, protein bulundurmaktadır. Minareller açısından da oldukça zengin olan Maca bitkisi; magnezyum ve kalsiyum deposudur.

İnsanlar tarafından kullanımı ilk olarak dayanıklılığı artırma ve güçlendirme etkisi ile başlamış günümüzde ise birçok faydası keşfedilmiştir.

Maca Bitkisi Faydaları Nelerdir?

Günümüzde en çok ön plana çıkan faydaları arasında hem erkek hem de kadında libido, arzu artırıcı özelliği bulunmaktadır. En son yapılan araştırmalarda bir takım uzmanlar tarafından kısırlığa karşı etkili olabileceği söylenmiştir.

Kişilerin maca bitkisi tükettiklerinde fiziksel ve duygusal olarak bir rahatlama ve dinginlik hissi yaşadıkları bilinmektedir.

Dayanıklılığı artırıcı, güçlendirici özelliği ile birçok sporcu tarafından da tercih edilmektedir.

İnsanların strese karşı en büyük yardımcılarından birisi olan maca bitkisi; kişilerin strese karşı fiziksel ve zihinsel olarak rahatlama hissi yaşamasını sağlayan iyi bir adaptojendir.

Kaygı bozukluğu, psikolojik travma, aşırı yorgun hissetme gibi olumsuz durumlara karşı maca bitkisi vücudun direncinin yükselmesini sağlamaktadır.

Maca bitkisinin bilinen bir başka faydası ise sindirime iyi gelmesidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu bitki aynı zamanda sindirimi de kolaylaştırır.

Menapoz dönemindeki kadınların yaşadıkları birçok probleme karşı da Maca bitkisi iyi gelmektedir. Ani ruh hali değişikliklerine, sıcaklama hissine ve uyku bozukluklarına iyi gelmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.