Makine Kimya Endüstrisi Nerededir?

Makine Kimya Endüstrisi Nerededir?

Makine Kimya Endüstrisi Nerededir?

 

Cumhuriyetin ilanıyla birlikte yeniden yapılanan ordunun silah, mühimmat yani askeri anlamda temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulmuştur. Kurum ilerleyen yıllar da hızla gelişerek barut, roket, nitroselüloz üretimi yapmaya başlamıştır. İç Anadolu bölgesinde Kırıkkale il sınırları içerisinde en büyük yerleşkesi bulunmaktadır. Ankara ilinin Elmadağ ilçesinde, Çankırı ve Antalya da fabrikaları bulunmaktadır.

 

Cumhuriyetin En Büyük Kazanımı

 

Her sene Türkiye’nin en büyük ilk 500 şirketi arasında ilk sıralar da yer alır. Ürettiği ürünleri hem ülke içerisinde kullanıp hem de dünya ülkelerine ihracatını sağlar. Genel Müdürlüğü Ankara da bulunan bu tesisin Kırıkkale ilin de tren ve vagon tekerliği, tabanca, tüfek, mermi, barut, havan topu ve sosyal tesisleri ile misafirhanesi bulunmaktadır. Elmadağ tesislerinde roket ve roket kapsül fabrikası bulunmaktadır. Çankırı ilin de ise pirinç metal üretimi, metal ayrıştırma ve alaşım metalleri üretme fabrikası bulunmaktadır. Antalya ‘da ise pil üretimi yapılmakta iken, 2007 yılında üretime ara verilmiştir.

 

Yönetim Yapısı

 

Bu tamamlayıcı tesisler ülkemizin savunma sanayisinde endüstri olarak dışa bağımlığını en aza indirip, Türk Silahlı Kuvvetlerini güçlendirme amacı ile çalışırlar. Kamu iktisadi teşekkülü olup yarı özel yarı devlet ortaklığı vardır. Ankara da bulunan genel müdürlüğünde ayrıca yönetim kurulu da bulunmaktadır. Üniversitelerden, komuta kademesine kadar devletin her kademesinden bürokratlar yönetim kuruluna seçilebilmektedir. Üretim tesisi Kırıkkale’ de bulunan tüfek fabrikasında Milli Piyade Tüfeğinin üretimini yapmıştır.

 

Bu Okuduğunuz Makalede Neler Vardı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.