Mevlüt kandili nedir ne anlama geliyor? Mevlüt Kandili Faziletleri

Mevlüt kandili nedir ne anlama geliyor? Mevlüt Kandili Faziletleri

Mevlüt kandili nedir ne anlama geliyor? Mevlüt Kandili Faziletleri nelerdir gelin birlikte inceleyelim. Mevlüt kandili ya da Mevlit kandili nedir ne anlama gelmektedir merak edenlere Mevlüt kandili faziletleri ve anlamı ile ilgili faideli bilgiler burada. Mevlüt kandili Hz.Muhammed’in dünyaya teşrif ettiği gündür.

Mevlüt kandili Hazreti Muhammed’in doğumu münasebeti ile kutlanmaktadır. Bu kutlamalar ilk olarak Erbil Atabegi Muzafferüddin Gökbörü tarafından ihdas edildiği bilinmektedir.

Osmanlı döneminde son derece ehemmiyet verilen mevlüt kandili kutlamalarında farklı faaliyetler icra ediliyordu.

Mevlüt kandili gecelerinde Kur’an-ı Kerim’in okunması ve Resul-i Ekrem Hazreti Muhammed Mustafa’nın hayatına dair sohbetlerin gerçekleşmesi iyi bir bid’at olarak görülmüştür.

Müslümanlar için son derece ehemmiyeti yüksek olan Mevlüt Kandili’nin faziletleri ve önemi yüksektir. Hazreti Muhammed Mustafa’nın dünyaya teşrif ettiği gün her yıl müslümanlar tarafından ibadetle ve dualar ile geçirilmektedir.

Mevlüt Kandili Gecesi Yapılabilecek İbadetler

Mevlüt Kandili gecelerinde Kuran-ı Kerim okunur ve Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa’nın hayatına dair sohbetler edilir. Bu ibadetlere ek olarak her türlü nafile ibadetleri gerçekleştirebilirsiniz.

Peygamber Efendimiz aleyhisselama kandil gecesinde salat ü selamlar getirilmektedir.  Hazreti Muhammed’e ve ashabına dualar edilmektedir.

Hazreti Muhammed (S.A.V)

Alemlerin son peygamberi Hazreti Muhammed 571 yılında Mekke’de dünyaya gelmiştir. Dünyaya teşrif etmeden önce babası Abdullah vefat etmiştir. Henüz 6 yaşında iken ise annesi vefat etmiştir.

Genç iken dönemin insanları putlara tapınırken o asla putlara tapmamış, doğruluktan ayrılmamış ve yalan söylememiştir. Muhammedül Emin ismi ile anılmıştır.

610 yılının Ramazan Ayınnın 27.gecesi Cebrail aracılığı ile ilk vahiy gelmiş ve Hazreti Muhammed peygamber olmuştur. İslamiyet’e çağrısına ilk olarak Hazreti Hatice, Hazreti Ali, Hazreti Ebubekir ve Hazreti Zeyd karşılık vermiştir.

Son Peygamber Hazreti Muhammed’in dünyaya teşrif ettiği gün Mevlüt Kandili olarak kutlanmaktadır.

Mevlüt Kandili ne zaman hangi güne denk geliyor?

Mevlüt Kandili tarihi ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan takvime göre Mevlüt Kandili bu sene 19 Kasım tarihine denk gelmektedir.

19 Kasım gecesinde Türkiye’de hemen hemen her camide Mevlüt Kandiline özel programlar gerçekleştirilecek ve gece boyunca ibadete açık olacaktır.

Mevlüt kandili gecelerinde; Kuran-ı Kerim okumak, hayır hasenat yapmak, mevlüt kasideleri okumak, tatlı şeyler ikram etmek müstehaptır.

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.