Namaz nasıl kılınır kimlere farzdır?

Namaz nasıl kılınır kimlere farzdır?

Namaz nasıl kılınır kimlere farzdır? elbette bir çoğunuz bilgisi dahilinde olan konu hakkında yinede bilmeyenler için detaylı bir yazı hazırladık. İslam dinine inanan ve akıl sağlığı yerinde ergenliğe erişmiş her birey için namaz kılmak farzdır. Peki namaz nasıl kılınır? Namazın farzları nelerdir?

Müslüman olmanın ya da bir başka deyişle İslam’ın beş şartından birisi namazdır. İslam dininde oldukça önemli bir yeri olan namaz, Müslümanların günde beş kez yerine getirmek ile yükümlüğü olduğu bir ibadettir.

İslam inancına göre akıl sağlığı yerinde ve ergenliğe erişmiş olan her kişi namaz ibadetini yerine getirmelidir. Hastalık, özel durumlar gibi vaziyetler gerçekleştiğinde farzdan bireyler muaf tutulmuş fakat şayet mümkünse farz ibadetlerini bireylerin sağlığına kavuştuğunda yerine getirmesi gerekmektedir.

İslam dinine mensup Müslüman bir kişi günde beş vakit namaz kılmalıdır. Cuma günlerine özel Cuma namazı, bayram günlerine özel bayram namazı da farz olan namazlardandır.

Namaz kılmadan önce inanan kişinin abdest alması gerekmektedir. Abdest almak kişinin, yüz,baş, eller ve dirsekler ile beraber ayakların yıkanmasını kapsayan bir ritüeldir.

Beş Vakit Namaz ve Namazların Rekatları

Sabah namazı 4 rekat olarak kılınmaktadır. Rekat namaz kılan kişinin secde edip tekrar doğruluncaya kadar olan bölüme verilen isimdir. Sabah namazı 2 sünnet ve 2 farz rekattan oluşmaktadır.

Öğle namazı ise 10 rekattır. Bu on rekat namazın dördü sünnet, dördü farz ve son ikisi son sünnettir.

İkindi namazı 8 rekattır ve bu namazın dört rekatı sünnet, dört rekatı ise farzdır.

Akşam namazı 5 rekattır. Akşam namazının ilk 3 rekatı farz ve son iki rekatı sünnettir.

Yatsı namazı ise toplamda 13 rekattır. Bu namazın ilk 4 rekatı sünnet, sonra ki 4 rekatı farz, son iki rekatı sünnet ve en son 3 rekatı vaciptir.

Namaz nasıl kılınır?

Namaz kişinin abdest alıp hazırlıklarını tamamladıktan sonra kıbleye yönelerek niyet etmesi ile başlar. Niyet namaza duran bireyin hangi namazın hangi bölümünü eda edeceğine dair niyeti dile getirmesidir.

Niyet ettikten sonra tekbir ile eller kulaklara kadar yükselir ve kişi ardından ayakta iken ellerini ön tarafında bağlayarak kıyam duruşuna geçer ve namaza başlamış olur.

Kıyamda iken namazda okunması gereken sureler ve ayet-i kerimeler okunur.  Fatiha ve bir adet zammı sure okunduktan sonra tekrar tekbir getirelerek öne doğru eğilme vaziyeti gerçekleşir. Bu eğilme durumuna rükü denir.

Rukü’de iken iç kez Subhane rabbiyel azim denir ve ardından Semi Allahu li men haminde denerek eller yan tarafta serbest şekilde doğrulunur.

Ardından kişi secdeye gider. Secde de iken sübhane rabbiyel ala 3 kez tekrarlanır. Secde işlemi ayağa kalkmadan iki kez gerçekleşir.

İkinci rekat tamamlandıktan sonra kişi tekrar ayağa kalkmaz ve oturur şekilde Ettahiyatü isimli duayı okur. Şayet namaz iki rekat ise Allahümme salli ve barik dualarını da okur ve selam vererek namazını tamamlar.

Şayet namaz 4 rekat ise kişi selam vermez tekrar kıyam durumuna gelerek yukarıda anlattığımız şekilde 2 rekat daha namaz kılar.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.