Neden Kaya Tuzu Kullanmalıyız?

Neden Kaya Tuzu Kullanmalıyız?

Neden Kaya Tuzu Kullanmalıyız? hiç düşündünüz yada merak etiniz mi? Gelin beraber bakalım! Saymakla bitmeyen faydaları ile son günlerde sıkça duyduğumuz kaya tuzu nedir ? Kabaca sodyum klorürün mineral formu olan kaya tuzu, içinde pek çok yararlı mineral barındıran, vücut için son derece gerekli bir besin maddesidir. Rafine tuzda ise bu minerallerin büyük kısmı mevcut değildir.

Bu nedenle uzmanlar rafine tuzdan ziyade kaya tuzu kullanımını öneriyorlar. Rafine tuzlar vücutta ödem yaparken, kaya tuzu tam tersi etki gösterip, ödem çözücü özelliğe sahip. Demir, magnezyum ve kalsiyum açısından oldukça zengin olan kaya tuzunun stres üzerinde olumlu etkisi olduğu biliniyor. Ayrıca sofralık tuz diye bildiğimiz rafine tuzlar kan basıncını yükselterek hipertansiyonu tetikleyici rol üstlenirken, kaya tuzları aynı oranda zararlı etki vermiyor.

Peki kaya tuzu nasıl kullanılır ?

Yaşlanma etkilerini azaltırken, romatizma ve çeşitli kemik ve kas ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca haşere ısırıklarına iyi geldiği bilinen kaya tuzunun, gut hastalığı da dahil olmak üzere bağışıklık sistemine iyi geldiğine dair bilgiler mevcut. Rafine tuzlara oranla damar sağlığını korur ve kan şekerini dengeler. Bu şekilde kaya tuzu değirmeni ile yemeklerinizi tatlandırırken sağlığınızı da koruyabilirsiniz.

Kaya tuzu ile cildinize peeling yaparak, cildinizi ölü hücrelerden arındırabilirsiniz. Böylece daha parlak ve sağlıklı görünen bir cilde sahip olabilirsiniz. Kaya tuzu sabunu ile kolay yoldan cilt bakımında kullanabilirsiniz. Sayısız faydalarından biri de radyasyonun zararlı etkilerine karşı bir koruma sağlamasıdır. Bu amaçla üretilen, kaya tuzu lambası ile evinize farklı bir dekorasyon anlayışı getirirken sağlığınızı da koruyabilirsiniz.

Neden Kaya Tuzu Kullanmalıyız? yazımıza sizlerde aşağıdaki yorum bölümünden katkı verebilirsiniz.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.