Noel Baba kimdir? Noel baba nereden gelmiştir tarihçesi

Noel Baba kimdir? Noel baba nereden gelmiştir tarihçesi

Noel Baba kimdir?

Noel Baba kimdir, nereden gelmektedir? Her yılbaşında birçok yerde Noel Baba kostümlü çalışanlar görüyoruz peki Noel Baba nereden gelmektedir?

Hristiyanların dini bir bayramı olan Noel’in en önemli sembollerinden birisi olan Noel Baba dünyada globalleşmiş ve birçok kültürün içerisinde kendisine yer bulmaya başlamıştır.

Birçok hikaye ve efsanenin kahramanı olan Noel Baba; Noel geceleri evlere gizlice giren ve küçük çocuklara hediyeler bıraktığına inanılan bir mitolojik kişidir.

İnanışa göre Noel Baba; küçük elfleri ile birlikte sene boyunca küçük çocuklar için oyuncaklar hazırlar. Her çocuk için ayrı ayrı harika oyuncaklar noel gecesi  teslim edilmek üzere hazırlanır.

Noel Baba’ya çocuklar mektuplar yazar. Her gelen mektuba karşılık Noel Baba hazırladığı oyuncakları ren geyiklerinin çektiği uçan bir kızağa yükler ve geceleri evleri bu uçan kızağı ile ziyaret eder.

Geceleri eve ziyarete gelen Noel Baba, kimseye görünmeden ev içerisinde hazırlanmış süslenmiş olan çam ağaçları dibine hediyeleri bırakır. İnanışa göre Noel Baca evlere bacadan girer.

Çocuklar ise evlerin önüne Noel Baba’nın ren geyiklerinin beslenmesi için kurabiye ve süt bırakırlar. Ren geyikleri de bunları yer ve o şekilde beslenir.

Noel Baba kır saçlı hafifçe şişman sevimli ve koca göbekli birisi olarak tasvir edilmektedir. Kırmızı giyinen Noel Baba tüyleri olan süslü bir kostüme sahiptir.

Aziz Nikola ve baba sözcüklerinin türetilmiş hali olan Noel Baba; Santa Claus ya da Papa Noel olarak bilinmektedir.

Noel Baba tarihçe olarak Piskopos Nikola’dan geldiğine inanılmaktadır. Bir Hollanda efsanesi olan Sinterklaas’dan türediği düşünülmektedir.

Piskopos Nikola 4.yüzyılda yaşamıştır. 6 Aralık günü Aziz Nikola günü olarak kutlanır. Nikola’nın gerçekten var olup olmadığı bilinmemektedir. Varlığını kanıtlayan bir delil bulunmamıştır.

Nikola’nın 325 senesinde İznik Konsili’ne katılmıştır ve İznik’te vefat etmiştir. Nikola’nın naaşı İtalya’ya taşındıktan sonra Avrupa’daki ünü artmıştır ve mezarı bir hac merkezi haline gelmiştir.

Aziz Nikola’nın günümüzde mezarı İtalya’nın Bari şehrindedir. Kemikleri halen Bari’de bulunan Aziz Nikola Bazilikası’nda bulunmaktadır. Bu bazilika 11.yüzyılda yapılmıştır.

Noel Baba efsanesinin Aziz Nikola’dan geldiği düşünülmektedir. Fakat bu bir kanıtlanmamış bir gerçektir.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.