Noel nedir ne anlama geliyor kimler tarafından kutlanır?

Noel nedir ne anlama geliyor kimler tarafından kutlanır?

Noel nedir yılbaşından farklı mıdır? Ülkemizde genellikle karıştırılan ve anlamı bilinmeyen noel hakkında işte tüm bilmeniz gerekenler.

Her aralık ayında yeni yıl kutlamaları ve Noel gündeme gelmektedir. Global olarak tüm dünyada etkisi gösteren bu iki farklı terim ne anlama geliyor kısaca ele alalım.

Öncelikle Noel; Hristiyanlar tarafından kutlanmaktadır. 25 Aralık tarihinde Hazreti İsa’nın doğumu kutlanır. Noel; Hazreti İsa’nın doğum gününün kutlandığı, Hristiyanlar için kutsal bir gündür.

Noel Nedir?

20. yüzyıl ile birlikte Noel Hristiyanlar ve Hristiyan olmayan insanlar tarafından da kutlanmaya başlamıştır. Gün geçtikçe küreselleşen Noel hadisesi dünyada birçok ülkede insanlar tarafından kutlanmaktadır.

Karşılıklı hediyelerin alıp verildiği bir kutlama günü haline gelen Noel; bir bayram olarak kutlanmaktadır.

Türkiye’de yılbaşı kutlamaları ile Noel sıkça karıştırılmaktadır. Ülkemizde birçok işletme ve insan çam ağaçları süsleme ve hediyeleşme ile Noeli kutlamaktadır.

Yurt dışında ise durum çok daha farklıdır. Hristiyanların çoğunluk olduğu ülkelerde 25 Aralık’ta Noel kutlanmaktadır. Noel kutlamaları 25 Aralık tarihinden bir gün önce başlar ve bir gün sonra sona erer.

Yaklaşık 3 gün süresince kutlamalar ve eğlencelerin gerçekleştirildiği Noel aynı zamanda yeni yılın da habercisi olmuştur. Yılbaşı kutlamaları ile Noel kutlamalarının karışmasının sebebi tarihlerinin çok yakın olmasıdır.

Hristiyan dünyasında ise 25 Aralık tarihinde gerçekleşen kutlamalar bazı mezheplerde 6 Ocak tarihinde de kutlanmaktadır. Örneğin Ermeni Kilisesi ve bazı Ortodoks Kiliseleri 6 Ocak günü kutlama yaparlar.

Jülyen ismi verilen takvime göre 25 Aralık’a denk gelen tarih 6 Ocak’tır. Bu nedenle Noel kutlamaları bazı kiliselerce 6 Ocak tarihinde de yapılmaktadır.

Kiliselerden bazılarının Noel tarihini Jülyen takvimine göre kutluyor olmasının bir nedeni vardır. Miladi takvim Papa XIII. Gregory tarafından hazırlatılmıştır.

Yılbaşı kutlamaları ise miladi takvimde yılın sona erip yeni yılın başlamasının kutlanmasıdır. 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece dünyada birçok ülkede yılbaşı kutlamaları gerçekleştirilmektedir.

Dünyada hemen hemen her ülkede yılbaşı kutlamaları yapılmaktadır. Miladi takvim kullanan ülkelerde 31 Aralık’ın son dakikaları ve 1 Ocak’ın ilk dakikaları büyük kutlamalara şahit olmaktadır.

Birçok kültürde yılbaşı gecesi özel yemeklerin, yiyeceklerin ve içeceklerin hazırlandığı ve ikram edildiği çeşitli parti ve eğlencelerin düzenlendiği bir gün olarak yer etmiştir.

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.