Orucun Bedensel ve Zihinsel Faydaları

Orucun Bedensel ve Zihinsel Faydaları

Orucun Bedensel ve Zihinsel Faydaları 

Sağlığı yerinde olan tüm Müslümanların yerine getirmekle yükümlü olduğu oruç ibadetinin insan vücuduna ve psikolojine birçok faydası bulunuyor. Genellikle bedensel faydalarının gündemde yer alması sebebiyle geri planda kalan zihinsel faydaları da hiç de az değil. Oruç, insanın hem iradesini sınayan hem de alışkanlıklarının farkına varmasına yarayan mucizevi bir ibadet.

Ramazan ayı 30 gün olması sebebiyle yeni ve sağlıklı alışkanlıklar için gereken süreyi sağlıyor. Bir alışkanlığın hayatımızda oluşabilmesi için yaklaşık üç hafta gibi bir süre düzenli yapılması gerekiyor. Ramazan ayı boyunca sadece aç ve susuz kalarak vücudumuzu düzene sokmuyor, zihnimizi de gereksiz düşünce ve kaygılardan arındırmış oluyoruz. Şükür ve teslimiyetin arttığı bu ayda gelecek kaygısı, ölüm kaygısı, sosyal kaygılarda azalma oluyor ve öfke kontrolü, karamsar ruh hali, takıntılı düşünce yapısında iyileşme görülüyor.

Oruç Halinde Sosyal Durum

Oruçlu olan kişi davranışlarına, düşüncelerine dikkat ederek kendinde olan olumsuzlukların farkına varıyor ve düzeltmeye çalışıyor. Bu kontrol iradeyi güçlendiriyor ve daha sağlam bir psikoloji için zemin hazırlamış oluyor. Açlık ve susuzluğunu, dürtülerini kontrol eden ve erteleyen kişi sabır gibi bir nimete ulaşıyor. Sabretmeyi deneyimleyen zihin sosyal problemlerin çözümünde daha aktif bir rol oynuyor.

İftar ve sahur gibi manevi anlamı olan öğünlerde bir araya gelen aile bireyleri arasında iletişim daha yoğun bir hal alıyor. Aile içinde yaşanan sorunların çözümü için uygun bir ortam oluşturuluyor.

Orucun İnsan Üzerindeki Faydaları

Aç ve susuz kalmanın yaşattığı his sayesinde ekonomik düzeyleri düşük kişiler ile empati kuruluyor ve bu empati deneyimi sosyal beceriyi yüksek oranda arttırıyor.

Sindirim sistemindeki dinlenmenin yarattığı boş alanı algılama, öğrenme ve hatırlama becerilerine adayan beyin sayesinde oruç zihnimize bu anlamda da fayda sağlamış oluyor.

Tüm bu zihinsel faydaların yanı sıra bedensel olarak da birçok sorunun hafiflemesinde oruç, önemli bir rol oynuyor.

Vücuttaki toksinlerin atılmasına ve hücrelerin yenilenmesine katkı sağlayan oruç kanser riskini azaltıyor. Oruç sayesinde temizlenen damarlar ve yenilenen hücreler yaşlanmayı geciktiriyor.

Sindirim organlarının yanı sıra kalp, karaciğer gibi organların dinlenmesi ve temizlenmesi yine oruç sayesinde oluyor.

Vücuttaki direnci ve dayanıklılığı arttırması sayesinde bağışıklı güçlendiriyor ve hastalıklara karşı koruyucu kalkan görevi görüyor.

Oruç ibadetinin hem vücuda hem ruha birçok faydalı var fakat uzmanlar oruç tutmadan önce bir doktor kontrolünden geçmenizi öneriyor. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa, kronik bir rahatsızlığınız bulunuyorsa ya da kendiniz iyi hissetmediğinizde doktorunuza danışmak sağlığınız için büyük önem taşıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.