Pastırma yazı nedir adı nereden geliyor ? Pastırma yazı ne zaman ?

Pastırma yazı nedir adı nereden geliyor ? Pastırma yazı ne zaman ?

Pastırma yazı nedir? Pastırma yazı sıcakları adı nereden gelmektedir bu sene pastırma yazı ne zaman gerçekleşecek işte Pastırma yazı ile ilgili bilgi kaynağınız.

Sonbahar mevsiminde birçok kişi tarafından duyabileceğiniz Pastırma yazı, ekim ayı sonu ile Kasım ayının ikinci haftası arasında ortaya çıkan sıcak hava durumuna verilen isimdir.

Mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıkların seyretmesi gündüzlerin oldukça güneşli ve sıcak geceleri ise ayazın görüldüğü bu dönem Türkiye’de birçok insan tarafından Pastırma Yazı olarak adlandırılmaktadır.

Türkiye’de bazı bölgeler “pastırma yazı sıcaklarını” bir kaç kez yaşamasına rağmen bazı bölgelerde hiç yaşanmamaktadır. Coğrafi bölgelere göre değişiklik göstermesine rağmen pastırma yazı sıcakları deyimi ülkemizde yer etmiştir.

Pastırma yazı sıcakları genellikle birkaç gün sürmesine rağmen etkisini 10 güne kadar da sürdürebilir. Tamamen iklimsel bir olaya verilen isim olması nedeniyle pastırma yazı sıcakları bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Pastırma yazı nedir neden olur?

Bilimsel olarak pastırma yazı etkisinin oluşma nedeni dünyanın şekli nedeniyle kutup bölgelerinden gelmekte olan alçak basınç soğuk havanın hareketsiz bir hal alarak yüksek basınçlı olmasıdır. Bu değişim nedeniyle etkilenen bölgelerde hava sıcaklığı artışı görülür.

Ülkemizde ise yüz yıllar boyunca pastırma ayazı adı ile anılmıştır. Yakın tarihte ise halk kullanımı ile birlikte pastırma yazı ismi dilimizde yer etmiştir.

Yaklaşık 4 asır öncesine dayanan pastırmanın bulunuşu ile pastırma ayazı deyimi aslında yakından ilgilidir. Bozulmaması için kurutarak saklanan etler için pastırma ayazı dönemi oldukça önemlidir. Bu nedenle pastırma isimini taşımaktadır.

O dönemin insanları ineklerini ve koyunlarını bahar ve yaz döneminde otlattıkları ve sütlerinden daha çok faydalanabilmeleri nedeniyle kesim işlemlerini kışa saklarlardı.

Kışa doğru kesimi gerçekleştirilen etlerin kurutulma dönemi ise genellikle Pastırma Ayazı denilen zamana denk getirilirdi. Bu sayede hem yazın sıcağında etin bozulma ihtimaline karşı önlem alınmış oluyor hem de pastırma ayazında verimli et kurutma işlemi gerçekleştiriliyordu.

Pastırma yazı deyimi sadece ülkemizde değil farklı ülkelerde de bilinmektedir. Örneğin İsveç’te Azize Birgitta Yazı olarak anılır ya da Amerika’da Yerli Yazı ismi ile anılmaktadır.

Dünya genelinde birçok toplum Pastırma Yazı ismi verilmiş olan bu döneme kendi yöresel isimleri ile anmakta ve bilmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.