Pul Koleksiyonculuğu nedir, pul koleksiyonu nasıl yapılır?

A+
A-
Pul Koleksiyonculuğu nedir, pul koleksiyonu nasıl yapılır?

Pul Koleksiyonculuğu nedir, pul koleksiyonu nasıl yapılır?

Geçmişten günümüze önemli bir koleksiyonculuk kanalı olan pul koleksiyonculuğu nedir? Posta pulları ve benzeri objeleri toplamaya pul koleksiyonculuğu toplayan kişiye ise pul koleksiyoncusu denilmektedir.

Ülkemizde de hatrı sayılır miktarda pul koleksiyoncusu bulunmakta ve kimi özel günlerde koleksiyonlarını meraklılarına sergilemektedirler.

Pul koleksiyonculuğu bilinen tarihe göre ilk olarak Birleşik Krallık (İngiltere) topraklarında görülmüştür. 1800’lü yılların ortalarında kendini göstermeye başlayan pul koleksiyonculuğu 1900’lü yılların ortalarına doğru oldukça popülerleşmiştir.

Ülkemizde ise pul koleksiyonculuğunun başlama tarihi İkinci Dünya Savaşı sonrasına denk gelmektedir. O dönem insanların refah seviyesi de yükselmiştir. Birçok insan pul koleksiyoncusu olmuştur.

O döneme ait pullar ileride çok değerlenir ümidi ile insanlar tarafından bol miktarda stoklanarak saklanmıştır. Çok sayıda kişinin bu şekilde stok yapması sebebiyle günümüzde halen o döneme ait pulları uygun fiyatlara satın almak mümkündür.

Pullar nadir olması ve form olarak iyi durumda olması durumunda gerçekten yüksek miktarda paralara alıcılar bulabilmektedir. Fakat ülkemizde 1940’larda basılan pulları halen uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Pul Koleksiyonculuğu Nasıl Yapılır?

Siz de bir pul koleksiyoncusu olmak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken; varsa bugüne dek topladığınız pulları kronolojik bir sıralama ile koleksiyon defterinize yerleştirmek olacaktır.

Pulları özel koleksiyon defterleri, klasörleri gibi malzemeler ile muhafaza edip saklamaz iseniz, pullar birbirine yapışabilir, zarar görebilir ve değerini yitirebilirler.

Elinize geçen pulları tarihlerine göre sıralayabilmek için bir tarih pul kataloğuna sahip olmalısınız. Kronolojik olarak pulların sırasını içeren bu kataloglar ile elinizde olmayan koleksiyonunuz eksik parçalarını da görebilir ve araştırabilirsiniz.

Topladığınız pullar, pul defteriniz ve bir adet de büyütece sahip olduğunuzda bir pul koleksiyoncusunda olması gerekenlere sahipsiniz demektir. Artık yapmanız gereken çok sayıda nadide parça pulları arayıp bulmak ve doğru şekilde koleksiyonunuza yerleştirmek.

Bugün teknolojinin gelişmesi iletişimin kolaylaşması ile birlikte pul ve pul koleksiyonculuğu da geçmişte kalmaya başlamıştır. Günümüzde insanlar iletişim için internet ağlarını kullanmaktadır.

Geçmişte birçok teknoloji geride kalmış ve daima yeni teknolojiler insanlar tarafından tercih edilmiştir. Gelecekte pullara ihtiyacın tamamen azalacağını öngörmek zor değildir fakat pul biriktirmek ve bir tarihe tanıklık eden bir koleksiyon oluşturmak her zaman kıymetli bir uğraş olacaktır.

Günümüzde pul koleksiyonculuğu yapmak istiyorsanız; pul edinmenin en uygun ve ucuz yöntemi PTT filateli abonesi olabilmektir. PTT tarafından basılan tüm pulları toplu şekilde satın almanın bir yolu olan bu abonelik sayesinde çok sayıda pul biriktirebilirsiniz.

Aynı zamanda filateli hizmeti ile birlikte geçmişten günümüze birçok pula, koleksiyona, özel zarflara erişmeniz mümkündür.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Aykut dedi ki:

    Pul koleksiyonu yapanlar bu işten ne zevk alıyor anlamıyorum. Pul Koleksiyonu Yapanların yorumları da bu açıdan önemli. Lütfen koleksiyon yapan arkadaşlar bilgi verebilir mi..