RAM nedir ve nasıl çalışır? Anlamı nedir?

RAM nedir ve nasıl çalışır? Anlamı nedir?

RAM nedir sorusunun en basit cevabı açılımı olan Random Accsess Memory‘dir Türkçesi ile Rastgele Erişimli Hafıza’dır. Genellikle insanların bilgisayar terimi ile hayatına dahil olan RAM mikroişlemcili sistemlerde kullanılan bir veri deposudur. Peki ne işe yarıyor bu veri deposu, işte bu yazı ile RAM nedir nasıl çalışır ne işe yarar sorularına cevap bulacaksınız.

Bilgisayarların, tabletlerin, cep telefonlarının yaygınlaşması ile 7’den 70’e her insan artık RAM terimini duyar hale geldi. RAM bahsettiğimiz türden cihazlarda kullanılan bir veri saklama alanıdır hafızadır.

Bilgisayarlarda ya da telefonlarınızda siz oyun oynarken, video seyrederken ya da internette gezinirken cihazlarınızın o verileri kaydedip işlemesi gerekmektedir. RAM burada hızlı erişebilirlik sağlamakla görevli oldukça önemli bir parçadır.

Cihazlarınız siz anlık işlemler yaparken verileri işlemek için saklamak yani kaydetmek ihtiyacı duyarlar. Normal disklere veri yazmak ve okumak anlık işlemler için oldukça yavaştır.

RAM; işlemci ile verilerin saklandığı hard-diskler arasında adeta bir köprü görevi görmektedir. Programların çalışabilmesi için cihazların RAM’e ihtiyacı vardır.

O an üzerinde çalışılan bilgiler RAM üzerinde tutulmalıdır. Hiç bir bilgisayar ya da benzeri bir cihaz sabit disk ile bu şekilde çalışamaz.

Cihazlar üzerinde işlem yapılabilen veriyi saklaması nedeniyle RAM’in kapasitesi cihazların performansını önemli boyutta etkilemektedir.

Mimarisi ve yapısı gereği RAM çok sık aralıklarla veri kaydedilebilen ve okunabilmektedir ve oldukça önemli bir ihtiyacı karşılayarak anlık işlemlerin anlık olarak gerçekleşebilmesini sağlamaktadır.

RAM üzerine kaydedilen verilerin işlenmesi ve okunması normal diskler üzerine yazılan verilerin işlenmesi ve okunmasına göre oldukça hızlıdır. Örneğin siz bilgisayar, cep telefonu veya tablet ile oyun oynarken oluşan anlık veriler RAM üzerinde saklanır ve işlenir. Bu sayede oyun içerisinde anlık olarak her eyleminize karşılık ilerlemeler görebilirsiniz.

Çalışma prensibi gereği RAM sürekli enerjiye ihtiyaç duyar. Cihazınızda işlem yaparken RAM üzerinde saklanan veriler ani bir güç kesintisi yaşandığında kaybolur. Verileri saklayabilmesi işlenmesini sağlayabilmesi için sürekli çalışır halde olması gerekmektedir, aksi takdirde üzerinde bir veri saklamaz ve bilgiler kaybolur.

 

RAM Nasıl Çalışıyor?

Bir donanım olan RAM içerisinde bilgisayarlar dünyasının temeli olan 0 ve 1’lerin yer aldığı alanlar vardır. RAM üzerinde her 0 ve 1’in adresini işlemciden gelen talimatlara göre değiştirir. Bu şekilde bilgi saklanır.

RAM üzerinde yer alan transistörler ve kapasitörler aracılığı ile hangi adresin 1 veya 0 olduğu okunabilir ya da değiştirilebilir. Daha önce belirlenen bir miktarda şarj olan kapasitör ikili sayı sisteminde 1’i veya 0’ı ifade eder.

Kısacası RAM üzerindeki transistör ve kapasitörler ile voltaj miktarına bağlı olarak değişimlerin gerçekleşebildiği ve 1 veya 0’ın okunabildiği bir veri saklama aygıtıdır.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Sinem kaan dedi ki:

    RAM bilgisayar ve telefon hızlarını etkileyen en önemli unsurların başında gelmektedir. Telefonlarda şuan 8gb planör piyasada aktif olarak kullanılmaktadır. Bize vermiş olduğunuz bilgiler sayesinde yeni birçok bilgileride öğrenmiş olduk, teşekkürler