Ramazan Bayramı Ve Önemi

Ramazan Bayramı Ve Önemi

Ramazan Bayramı Ve Önemi

Ramazan, İslam’ın şartlarından olan oruç ibadetinin yapıldığı aydır. Hicretin ikinci yılında farz olan oruç ibadeti, bayram ile noktalanan bir ibadettir. Peygamberimiz (sav), dokuz yıl oruç tutmuştur. Dokuz defa Ramazan Bayramını ihya etmiştir. Bakara suresi 185. ayette oruç emri, Allah-u Teala tarafından verilmiştir. Bakara suresi 183. ayette, oruç farz kılınmıştır.

 

Ramazan Ayına Giriş

Şaban ayının 29. gününde peygamberimiz (sav), hilal gözetlemeyi emretmiştir. Hilal göründüğü zaman ertesi gün Ramazan 1. gün kabul edilir ve oruç tutulurdu. Eğer hava bulutlu olursa, Peygamberimiz (sav) ‘ Şabanı 30 tamamlayın’ buyurmuştur. Yani ertesi gün Ramazan’ın 1. günü olarak kabul edilmektedir. Oruçta yeme, içme ve cinsel ilişki imsak vaktinin girmesi ile yasaklanır. Akşam ezanı ile serbest bırakılmaktadır.

Ramazan Bayramı Hoş Geldin

hayırlı bayramlar

hayırlı bayramlar

Bir ay Allah için tutulan oruçtan sonra bayram sevinci bir başkadır. Toplumsal barışın ve kardeşliğin pekişmesinde bu bayram kadar etkili bir etkinlik yoktur. Ziyaret edilmeyen büyükler ziyaret edilir. Şeker ve lokum ikramı ile muhabbetler çok tatlı geçmektedir. Büyüklerin elleri öpülür, küçüklere harçlık verilir. Şeker Bayramı  denilmesinin neden ise çocukların bu bayramda kapı kapı gezip şeker topladığı içindir. Ayrıca herkesin şeker ikram etmesi, bu ismin kullanılmasına neden olmuştur. Ramazan bayramı   bu bayramın orjinal ismidir.

Ramazan Bayramı Hakkında Genel Bilgi…?

Peygamberimiz (sav): ‘ Hilali görünce oruç tutun, hilali görünce bayram edin’ buyurmuştur. Yani bayramın belirlenmesi için hilal gözetleme işlemi yapılmaktadır. Orucun son günü hilal görününce, ertesi gün oruç tutulmaktadır. Ertesi gün sabah namazından sonra kılınan bayram namazı, günahların affolunması için en iyi fırsattır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav): ‘ Bayram namazı iki bayram arasındaki günahlara keffarettir’ buyurmuştur. Bayram sabahı ile başlayan bayramlaşma, birbirini tanımayan insanları bile kaynaştırmaktadır. Köylerde, köy meydanlarındaki bayramlaşmada, bütün köy ahalisi birbirine sarılarak bayramlaşmaktadır. Şehir hayatında ise anne, baba, teyze, hala, dayı ve amca gibi akrabalarla bayramlaşma gerçekleşmektedir.

Çocukların neşeli sesleri, içten ve samimi kutlama mesajları ve küslerin barışması, Ramazan Bayramının en önemli özellikleri arasındadır. Toplumsal mutluluğun en belirgin özelliği olan bu bayram, bütün dünya Müslümanları tarafından kutlanmaktadır. Müslümanlar için Ramazan ve Kurban Bayramı dışında bayram bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu iki bayram dünya genelinde, özellikle İslam beldelerinde, hararetle kutlanmaktadır. Bayramlarda en iyi elbiseleri giymek, şeker ve lokum ikram etmek, bunların yanında kolonya ve gül suyu gibi kozmetik ürünleri sunmak, Anadolu adetleri içerisindedir. İslami bir gelenek olan ve Allah-u Teala’nın emri ile gerçekleştirilen bu bayram, 7’den 70’e her Müslüman için mutluluk kaynağıdır. Sevgi selinin sel olup aktığı bu günlerde, insanlar arasında sadece muhabbet vardır.

Ramazan bayramı 3 gündür. Bu sürede ziyaret devam eder. Yakın akrabaların ziyareti, anne ve babaların ziyareti bu kategoride çok önemlidir. Ramazan bayramı aslında 1 gündür ancak ziyaretin kolaylaşması için bayram tatilli 3 güne çıkarılmıştır. Ramazan Bayramı boyunca her farz namazdan sonra telbiye getirilir. ‘ Allahu Ekber Allahu Ekber, la ilahe illallahu Allahu Ekber. Allahu ekberi velillahil hamd’

ramazan bayramı kutlu olsun

ramazan bayramı kutlu olsun

ramazan bayramı görsel

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.