Ramazan için Beslenme Önerileri

Ramazan için Beslenme Önerileri

Ramazan için Beslenme Önerileri. Ramazan ayı ile birlikte sahur ve iftar sofralarında hazırlanan bin bir çeşit güzel yemek ve gün boyu yaşanan açlık sebebiyle beslenme düzeni bozuluyor. Sağlığında engel bulunmayan Müslümanların yerine getirmesi gereken oruç ibadetini sorunsuz geçirebilmek önemlidir. Bunun için öğünleri atlamamak ve yeterli vitaminlerin, minerallerin alındığından emin olmak gerekiyor.

Sahurda Beslenme

Sahura mutlaka kalkılması gerektiği uzmanlar belirtmektedir. 16 saat açlık ve susuzluk durumunda çeşitli sağlık problemlerinin ortaya çıkabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Günlük hayatımızda olduğu gibi az ve sık beslenmek Ramazan boyunca da önemini koruyor. İftarda çok yüklenmeden orucun açılması gerektiğini belirten beslenme uzmanları, sahur ve iftar arasında mutlaka bir ara öğün tavsiye ediyor. Orucun mutlaka su ya da hurma ile açılmasının ardından mide için rahatlatıcı ve besin değeri yüksek ev yapımı çorba içilmesi gerekiyor. Ardından bir 10-15 dk beklenmesi daha doğru olacaktır. Sonra az yağlı, ızgara ya da haşlanmış etin, bol yeşillikle hazırlanmış salatanın, hafif salçalı baklagillerin ya da sebze yemeğinin iftarda tercih edilmesi mideyi rahatlatıyor. 1-2 saat sonra süt ya da yoğurt ile birlikte meyve tüketilmesi, tatlı ihtiyacının şerbetli tatlılar yerine dondurma veya sütlü hafif bir tatlı ile giderilmesi sağlıklı tercihler arasından yer alıyor.

Ramazan Beslenmesinde Mineraller

Ramazan için Beslenme Önerileri arasında sahur büyük önem teşkil eder. Sahur için kızarmış tam tahıl ekmek, haşlanmış yumurta, süt, zeytin, peynir, haşlanmış makarna, az yağlı börek tok tutan seçenekler arasında bulunuyor. Havaların sıcak olması nedeniyle gün boyu kaybedilen ve yerine konulamayan su ihtiyacı için evde yapılan ayran tüm vitamin ve mineralleri vücudunuza sağlıyor. Yemeklerin yavaş ve iyi çiğnenerek tüketilmesi de Ramazan’da mide sorunları yaşamamanız için önem taşıyor.

Ramazanda Bol Su İçmek

Hem iftar hem sahur öğünlerinizde bol su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Yağlı hamur işlerinden ve kızartmalardan uzak durmak orucunuzu rahat tutabilmeniz için önemlidir. Aklınızda bulundurmanız gereken beslenme önerileri arasında yer alıyor. Herhangi bir sağlık sorunu olanların, ilaç kullananların, oruç esnasında kendinde rahatsızlık hissedenlerin mutlaka bir uzmana danışması ve bu şekilde oruç tutmasını büyük önem taşıyor.

Ramazan için Beslenme Önerileri için sizlerde bizlere yazarak yazımıza katkı verebilirsiniz…

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.