Sabahları Yapılan Sporun Etkisi

Sabahları Yapılan Sporun Etkisi

Sabahları Yapılan Sporun Etkisi kesinlikle kayda değer ve son derece önmelidir. Gün boyu spor mu yoksa sabahları yapılan spor mu? diye soracak olursanız gelin yazımızı inceleyelim.

Güne düzenli spor yaparak başlayan insan, fiziksel ve mental olarak kendini zinde hisseder. Yatakta başlayan egzersizler kan dolaşımını arttırır. Kan dolaşımı zihinsel aktiviteye de faydalıdır. Sabah erken saatlerde ve kahvaltı etmeden spor yapmak yağ yakımını hızlandırır.

Sabah sporu temel anlamda 20 – 30 dakikalık hafif bir koşu ve germe hareketlerinden oluşur. Yapılan egzersizler ile kaslar desteklenerek, kondisyon tutulur. Sabah sporu yapan insan kolestrol seviyesini dengede tutarak, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Yalnızca yarım saat yapılan bir sabah sporu dahi bütün faydaları açığa çıkaracak, vücudunuza etki edecektir. Sabah aç karnına spor yaparken vücudu ve kalbi yoracak egzersizlerden kaçınılmalıdır. Sabah sporuna ideal başlangıç süresi, uyandıktan on beş dakika sonrasıdır. Spora başlama süresi geciktikçe insülin direnci düşer ve bu da açlık hissini tetikler.

Açlık hissiyle birlikte gelen yorgunluk hissi de artar. Artış gösteren yorgunluk hissi ise sabah sporunun devamlılığını ve sürdürülebilirliğini olumsuz yönde etkiler.

Sabah sporundan sonra kahvaltı etmek çok önemlidir. Kahvaltı etmeyen vücut uzun süre gıdasız kalır. Vücut besin alamadığı takdirde, karbonhidrat ve yağın yokluğunda, proteinleri tercih eder. Gıdasızlık kas yıkımına ve kasların güçsüzleşmesine sebep olur. Sabah sporu, spordan sonra kahvaltı yapma alışkanlığı olmayan, uzun süre besin almayan insan için zararlı etkiler gösterir. Sabah sporu ve kahvaltı, ayrılmaması gereken bir ikilidir.

Uyku Düzenine Etkisi

Sabah güne sporla başlayan insanların, günün farklı zamanlarında spor yapan insanlardan daha kaliteli bir uyku çektiği araştırmalar ile ortaya konmuştur. Daha rahat uykuya geçen, daha verimli uyuyan insan fiziksel yorgunluklardan da arınır.

Psikolojik Etkisi

Sabah sporu, boş bir zihinle yapıldığı için alışkanlık haline getirilebilir. Düzenli sabah sporu yapan insan kararlı hale gelir. Rutin bir düzeye gelen spor özgüveni arttırır. Özellikle tek başına yapılan spor ruhu da dinlendirir. İnsanın içinde bulunduğu kasvetli havayı dağıtır. Stresi azaltır. Spor yapmak endorfin salgılanmasına sebep olur. Salgılanan endorfin ruhsal açıdan pozitif bir etki sağlar. Endorfin salgısı, vücuttaki ağrı hissinin giderilmesine de yardımcı olur. Endorfin ile birlikte salgılanan serotonin, mutluluk düzeyini yükseltir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Yekili Servis dedi ki:

    Bence de sabah yapılan spor daha etkili. Gece boyu vücutta bulunan tüm karbonhidratlar yakıldığından sabah yağ yakma işlemine başlıyor. Sabah yapılan spor direk vücutta bulunan yağları yaktığından kilo verme işlemi gerçekleşiyor.