Sağlık Hakkında Ortaya Atılan Yanlışlar

Sağlık Hakkında Ortaya Atılan Yanlışlar

Sağlık Hakkında Ortaya Atılan Yanlışlar son derece ciddi bir konudur. Uzman olmayan kişilerce yapılan tavsiye ve önerilere dikkat edilmelidir. Ülkemizde bu konuda sağlık bakanlığınında ciddi çalışmaları bulunmaktadır. Günümüzde sağlıklı yaşam denilince belli başlı hatalı davranışlar karşımıza çıkıyor. Eskiden beri süregelen bu gibi bilgilerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Alerji Faktörü ve Acı Hissetme

Alerji yapan faktörler kişinin hayatı boyunca olumsuzluk yaratmaz. Bir çocuk, küçüklükten beri alerji yaratan faktörlere maruz kaldığında gün geçtikçe etkilerinin azaldığı görülmüştür. İnsanlar, kendilerini acı çekmeye hazır hale getirdiğinde daha az acı çeker algısı hatalıdır. Çünkü bu şekilde vücut savunmasız hale getiriliyor. Ancak olumlu düşünceler acıyı bir miktar hafifletiyor.

Kilo Vermek ve Hamburger Yemek

Kilo vermek sağlık adına faydalı bir olay olmasına rağmen diyetin insan vücuduna uzun vadede olumsuz etkiler yarattığı görülüyor. Ancak orta derecede kilo vermek yaşam için ve psikolojik olarak olumlu etkiler yaratacaktır. Sıkça vurgulanan ve sağlıklı yaşamı tehdit eden faktörlerden birisinin hamburger yemek olduğu söyleniyor. Ancak bilimsel olarak yapılan incelemeler sonucunda hamburger tarzı gıdaların her gün ve bir oturuşta fazlaca yenmediği takdirde, yanlış bir davranış olmadığı tespit edilmiştir. Sağlık hakkında en fazla dikkat edilmesi gereken konuların başında gıda seçimi ve kilo kontrolü gelmektedir. 

Televizyon İzlemek ve Çok Uyumak

Gözlere zarar verdiği söylenir ancak televizyon izlemek gözler için zararlı değildir. Hatta yakından izlendiğinde bile zarar vermediği tespit edilmiştir. Sadece bu durum gözleri yoruyor. Uyku, belli bir saate kadar sağlığa faydalıdır ancak günlük 7-8 saatin üzerindeki uyku vücudu ciddi anlamda olumsuz olarak etkiliyor. Kalp ile dolaşım rahatsızlıkları ve erken ölüme yol açtığı, yapılan tespitler sonucunda ortaya atılmıştır.

Alkol Etkisi

Alkol, sağlıklı yaşam için zararlı bir maddedir ve soğuğa karşı dayanıklılık sağlamaz. Alındığı anda yüz kızarması ve sıcaklık hissi verir ancak bunun sebebi damar genişlemesidir. Alkol, tam tersine vücuttan ısı kaybına neden olan bir maddedir.

Uyuma Pozisyonu

Küçük çocuk ve bebeklerin uyurken alacağı en doğru pozisyon, sırt üstü yatmaktır. Bu uyuma şekli ile ani ölüm riskleri azaltılıyor.

Cinsellik Hormonları

Bazı ırkların cinsellik hormonlarının diğer ırklara oranla daha fazla olduğu görüşü doğru değildir. Yapılan araştırmalara bakıldığında siyah ırka sahip olan erkeklerin testosteron hormonu seviyesinin çok az bir farkla beyaz ırka sahip olan erkeklerden fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Sağlık Hakkında bilgileri iki kere süzgecinizden geçiriniz. Doktorunuza danışmadan yanlış uygulama ve yöntemleri denemeyiniz. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cinsellik hormonları, sperm sayısı çeşitli macunlar ile arttırılabilir. Tamamen sağlığa zararsız şekilde.