Sağlıkla İlgili Uzman Görüşleri

Sağlıkla İlgili Uzman Görüşleri

Sağlıkla İlgili Uzman Görüşleri

 

Sağlık, insanın bedenen, zihnen ve sosyal açıdan tam bir iyilik durumunda olmasıdır. Kişinin bu iyilik durumunu koruyabilmesi için farklı uzmanlar tarafından çeşitli açıklamalar yapılmıştır. Sağlığa dair açıklamaları olan uzmanlardan biri de Uzman Doktor Mehmet Öz’dür.

 

1-Türk kahvesi

 

Türk kahvesini Hindistan cevizi yağı ile karıştırıp içmek, kahvenin içerisindeki kafeinini etkisiz duruma getirir. Aynı zamanda iştahı kapatır. Bu görüş sayesinde 5 saat yemek yemeseniz bile açlık hissetmezsiniz.

 

2-Yoga yapmak

 

Her sabah kalktığınız zaman 15 dakika yoga yapmak sağlık açısından oldukça önemlidir. Kendinizi daha iyi ve zinde hissettirir.

 

3-Üç öğün yemek

 

Sabah, öğle ve akşam yemeği dışında ara öğünün tüketilmemesi metabolizmanın daha hızlı çalışmasına olanak sağlamaktadır. Akşam yemeğinden sonra hiçbir şey yemeden uyumak hem daha kaliteli bir uykuyu hem de daha hızlı metabolizmayı beraberinde getirir.

 

4-Evlilik

 

Evliliğin ömrü uzattığı bilimsel açıklamalarla ortaya konulmuştur. Evlilikte yer alan sorumluluk, dayanışma ve bağlılık kişinin daha uzun bir hayat sürmesine olanak sağlamaktadır.

 

5-Tatil

 

Yoğun iş temposu arasında tatil yapmak bedeniniz için büyük önem arz eder. Bu sebeple yılda en az bir defa tatil yapmak şarttır. Durumunuzun el verdiği ölçüde uzun bir tatil yapmaya çalışın. İdeal tatil süresi 30 gündür. İnsan bedeni, bu süre içerisinde ancak deşarj olabilir. Yaptığınız iş fiziksel güç gerektiriyorsa tatilinizi daha çok zihinsel aktiviteler yaparak geçirin. İşinizi daha çok düşünerek gerçekleştirmeniz gerekiyorsa tatilinizde fiziksel aktivitelere öncelik verin.

 

6-Meditasyon

 

Meditasyon her insanın her gün yapması gereken rahatlama seansıdır. Psikolojik açıdan tam bir iyilik durumunda olmak için yapılması şarttır.

 

7-Düzenli egzersiz

 

Özellikle menopoz sonrası bayanlarda büyük bir oranda kas erimesi olur. Bu sebeple proteinli gıdalara öncelik verip egzersizlerle bulunan kasın muhafaza edilmesi ve geliştirilmesi amaç edilmelidir. Sadece menopoz sonrası bayanlar değil her yaştan bütün bireyler düzenli olarak spor yapmalıdır. Düzenli olarak spor yapmak hem kalp ritmini düzenler hem de kalp krizi, astım gibi birçok hastalığın önüne geçer.

 

8-Anne olmak

 

En geç 30 yaşına kadar anne olun. Daha sonraki yaşlarda görülen gebeliklerde bebek için genetik hastalıklarla karşılaşma oranı oldukça yükselmektedir. Bu sebeple erken yaşta anne olun ya da yumurtalarınızı dondurarak ileri yaşlarda sağlıklı bir gebelik yaşayın.

 

9-Antidepresan kullanmayın

 

Yaşamda karşılaştığınız problemlerden yılıp hemen ilaçlara yönelmeyin. İlaçlar bunaltınızı ancak birkaç aylığına dindirebilir. Sonrasında sıkıntılarınızdan daha çok bunalır daha da baş edemez duruma gelirsiniz. Bu sebeple zorluklarla karşılaşıp başa çıkmayı öğrenin.

Bu Okuduğunuz Makalede Neler Vardı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Türk kahvesi ile başlamak güzel olmuş teşekkür ederim yazıyı çok beğendim