Sağlıklı İnsanların Ortak Özellikleri

Sağlıklı İnsanların Ortak Özellikleri

Sağlıklı İnsanların Ortak Özellikleri

 

Çevremizdeki bazı insanlar birçok hastalıkla boğuşurken bazılarıysa hastalıktan yoksun gayet sağlıklı bir hayat sürdürmektedir. Sağlıklı yaşayan insanlar bunu nasıl başarabiliyorlar? National Geographic araştırmacıları bunun nedenini araştırdılar ve Dünya’nın bazı bölgelerinde yaşayan insanların diğerlerine göre daha sağlıklı hayat sürdürdüklerini ortaya koydular. Bu insanların yaptığı aktiviteler şunlardır;

 

Daha Az Yemek Yemek

 

Bu bölgelerde yaşayan insanlar doyma belirtisinin yemek yerken değil de yemekten sonra geleceğini bildikleri için sofradan erkenden kalkıyorlar. Bunun yanı sıra bu insanlar daha küçük tabaklar ve porsiyonlar kullanıyorlar.

 

Zengin, Bitkisel Kökenli Gıdalar Tüketmek

 

Bu sağlıklı insanların bir diğer özelliği de bitkileri yeteri derecede besin tüketmeleridir. Beslendikleri bitkiler hem çok çeşitli hem de çok zengin içerikli bitkilerdir.

 

Orta Kararlarda İçki İçmek

 

Orta karar içkiden kasıt 1 veya 2 kadeh içki içmektir. Eğer hiç içki tüketmezseniz tabi ki sizin için daha yarayışlı olacaktır.

 

Doğal Olarak Hareketli Bir Hayat Sürmek

 

Bu insanlar gün içerisinde oldukça fazla hareket ediyorlar. Bu hareketleri hareket etmek için değil de daha çok ihtiyaçtan dolayı yapıyorlar. Örnek vermek gerekirse Bahçeleriyle ilgileniyorlar, dışarı çıkıyorlar, birbirlerini ziyarete gidiyorlar ve ev işleriyle de ilgileniyorlar.

 

Yavaş ve Stressiz Bir Hayat Sürmek

 

Bu insanların ortak özellik sıralamalarından bir tanesi de hayatı yavaş bir şekilde yaşayıp onu güzel değerlendirmeleridir. Yaşadıkları bu hayat onları pek strese sokmuyor ve strese girdiklerinde ise onunla çok iyi mücadele edebiliyorlar.

 

Bir Amaç Belirlemek

 

Her gün yataktan kalktığınız zaman bir amacınızın olması sağlık dolu ve uzun bir hayat için şarttır. Günlük rutin bir şekilde yapacak işlerinizin olması mutlu ve uzun yaşamanız için gereklidir. Yaşlıların ise emekli olduktan sonra sadece evde oturup dinlenmek yerine kendilerine bir hobi veya amaç edinmeleri gerekir.

 

Sosyalleşmek

 

Günümüzde insanların birbirleriyle ilişkisi eskiye nazaran oldukça azalmış durumdadır. Uzun ve sağlıklı yaşayan insan topluluklarında görülen ortak özelliklerden birisi de ailesiyle, arkadaşlarıyla ve akrabalarıyla vakitler geçirmeleridir. Ayrıca bu insanlar yaşlı insanları da bu tür bir toplaşma da yanlarına alıyorlar ve yalnızlıktan bunalmasını engelliyorlar.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Mustafa dedi ki:

    Sağlık için düzenli ve verimli uyku da çok önemlidir. Bu nedenle vücudunuza uygun yatak seçimi yapmalısınız.