Sağlıklı Makarna Pişirme Yöntemleri

Sağlıklı Makarna Pişirme Yöntemleri

Makarna her ne kadar vazgeçilmezimi olsa da kilo kontrolü yönünden bizi zorlar. Sağlıklı makarna pişirme yöntemleri yazımıza bu nedenle mutlaka önem verin ve sonuna kadar okuyunuz. Makarna sofralarımız vazgeçilemezlerimizdendir. Hem pratik hem de doyurucu bir lezzettir. Bilinenlerin aksine kontrollü tüketimi kilo alımına sebep olmaz aksine B vitamini için oldukça etkili bir kaynaktır. Diğer yemek tarifleri yazılarımızıda mutlaka okuyunuz.

Makarna iki yöntem ile pişirilir

Kısaca bahsedilecek olursa;

Süzme Yöntemi:

Çok sık uygulanan yöntemlerden biridir. Haşlanacak olan makarnanın gramına göre 7 ila 10 kat arası su, tuz ve sıvı yağ eklenir. Makarnalar tenceredeki kaynamakdaki olan suya atılır, isteğinize göre suya sarımsak, defne yaprağı veya çeşitli baharat türlerinide kullanılabilirsiniz. Makarnalar tenceredeki kaynamakta olan suya atıldığından andan itibaren pişirme periyodu içerisinde 4 ila 6 kez tahta kaşık ile karıştırılmalıdır. Makarna genel olarak pişme süresi 10 ile 15 dakika arasındadır.

Demleme Yöntemi:

Makarnadaki vitaminlerde maksimum düzeyde yararlanmak isteyen kişilerin en tercih ettiği en çok kullanılan yöntem ise demleme yöntemidir.  Makarnanın  besin değerlerinin kaybolmaması amacıyla tercih edilen bir yöntemdir. Kaynayan suya atılan makarnalar suyu çekene kadar demlendirme yöntemi ile pişirilir. Makarnaların birbirine yapışmasını önlemek için, tahta bir kaşık ile ara sıra karıştırılmalıdır. Pişen makarnanın üzerine, 2 bardak ılık su dökülür ve süzülmeden çalkalanır.

Lezzetli ve Sağlıklı Makarna Yapmanın İp Uçları

Olabildiğince makarna pişirilirken demleme yöntemini tercih etmekte ısrarcı olun. Eğer mümkün ise tam buğday veya kepekli makarna çeşitleri değerlendirilmesinde fayda var.

  • Makarna yapacağınız tencere ile uygun büyüklükte olmalı ve suyun yüksekliği tencerenin boyutunun dört de üçü kadar dolu olmalı.
  • Makarna bol tuzlu su ile haşlanmalıdır. Kaynama noktasını yükseltip süreyi uzatmamak için , su kaynadıktan sonra 4 litre suya 1 yemek kaşığı kadar tuz eklenmeli.
  • Suyu iyi bir şekilde kaynatmadan makarnayı tencereye dökmeyin.
  • Haşlama suyunu tere yağ koymanın mantığı ise makarnaların yapışmasını engellemek değil. Ayrıca tere yağ makarnaların etrafında koruyucu tabaka oluşturarak makarnaların sos tutuşunu azaltacağı için ölçüsü iyi belirlenmelidir.
  • Makarnanın birbirine yapışmasını engellemek amacıyla en doğru yol ise ilk otuz saniye boyunca tahta bir kaşık ile süre zarfı boyunca sürekli karıştırılmalıdır. Sonrasında ana süre boyunca 4 ila 6 kez karıştırmak yeterli olacaktır.
  • Makarna tencerenin kapağı kapatılmadan ve ocak kısılmadan haşlanmalıdır.
  • Makarna piştikten sonra iri delikli süzgeçler makarnayı birbirine yapıştıracağından küçük delikli bir süzgeç tercih edilmelidir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.