Şahmeran nedir, Şahmeran efsanesi nereden gelmektedir?

Şahmeran nedir, Şahmeran efsanesi nereden gelmektedir?

Şahmeran nedir, Şahmeran efsanesi nereden gelmektedir?

Pers mitolojisinde yer alan ve ülkemizde de bilinen Şahmeran efsanesi nedir, şahmeran ne anlama gelmektedir? Şahmeran üst bölümü insan alt bölümü ise yılan olan ölümsüz olduğuna inanılan bir mitolojik varlıktır.

Şahmeran betimlemeleri özellikle İran bölgesinde oldukça sıkça görülmektedir. Genellikle dişi olarak tasvir edilmektedir. Efsanelerde de dişi olduğu söylenilmektedir. Ülkemizde Mardin ve çevresinde de şahmeran efsanesi bilinmekte ve anlatılmaktadır.

Anlatılan efsane ülkemiz topraklarında geçmektedir. Efsaneye göre binlerce yıl öncesinde Tarsus’ta yerin kat kat altında yılanlar yaşardı. Bu yılanların ismi Meran’dı ve bu yılanlar akıllı ve şefkatli varlıklardı.

Barış içerisinde yaşayan meranların kraliçesi Şahmeran olarak anılırdı. Bir gün Şahmeran’ı insanlar arasından Cemşab gördü. Şahmeran’ı gören ilk insan Cemşab’tı. Cemşab fakir bir ailenin evladıydı ve geçimini odun satarak idare ediyordu.

Cemşab, birgün mağarada arkadaşları ile birlikte bal ararken, bir delik keşfeder ve bu delik hiç görmediği kadar güzel bir bahçeye çıkmaktadır. Cemşab deliğin içerisine düşer ve arkadaşları da daha fazla bal alabilmek için onu orada bırakır.

Cemşab, Şahmeran’ın güvenini kazanır ve onun yanında senelerce güzel bahçe içerisinde yılanlar ile birlikte yaşar. Şahmeran ona tıp ve bilim konusunda insanoğlunun henüz bilmediği bilgileri ve sırları verir.

Şahmeran’a Cemşab yıllar sonra ailesini çok özlediğini söyler ve gitmek için yalvarır. Şahmeran da onu göndereceğini söyler fakat tek bir şartı vardır. Bu şart bahçenin yerini kimseye söylememektir. Cemşab kabul eder ve uzun süre bu sırrı saklamayı başarır.

Yıllar sonra ülkenin padişahı hastalanır ve vezir hastalığının şifasının Şahmeran’ın etini yemek olduğunu ilan eder. Vezir ülkedeki herkesi tek tek sorguya alır. Cemşab’ın vücudunda pulların olduğunu görünce onu zorlar ve konuşturmayı başarır.

Şahmeran’ın yerini Cemşab gösterir ve Şahmeran’ı yerinden çıkartırlar. Şahmeran rivayete göre; başımı kaynatıp padişaha içir o iyileşsin, gövdemi vezire yedir o ölsün, sende kuyruğumu kaynatarak iç ve Lokman Hekim ol der.

Cemşab bu söylenenleri yapar. Gerçekten vezir ölür, padişah iyileşir ve Cemşab’ı vezir ilan eder. Cemşab Lokman Hekim olur. Şahmeran öldükten sonra meran (yılanlar) ne olduğu bilinmemektedir.

Efsaneye göre bir gün bu yılanlar Tarsus’u istila edecek ve intikam alacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.