Sanayi Sektöründeki Yatırımlar

Sanayi Sektöründeki Yatırımlar

Sanayi Sektöründeki Yatırımlar

 

Sanayi de birçok farklı sektörlere yatırım olmaktadır. Bu sektörlerin avantajı düşük bütçeli, düşük maliyetli üretime dayalı olmasından kaynaklıdır. Bu sektörde diğer şirketler de aynı avantaja sahip olduğu için sürdürülebilir rekabet vardır. Sanayi ile birlikte artan milli gelir, sosyal refah, güvenlik gibi birçok alanda sosyal ve ekonomik olarak gelişir. Ham maddeleri işleyerek enerji kaynağı üretmek için kullanılan araçlarını tamamıdır.

 

Sanayi Yatırım Şartları

 

Dünya genelinde herhangi bir bölgeye sanayi yatırım kurulabilir, yalnız bazı şartları bulunmaktadır.

 

A ) Sermaye; sanayi tesisini kurabilmek için en önemli koşuldur. Gerekli miktarda para olmadan asla yatırım olmaz.

 

B ) Ham madde: sanayi ham maddeyi işleyerek çeşitli ürünler haline getirir.

 

C ) Enerji: fabrikada makinelerin çalışabilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır.

 

D ) İş gücü: sanayi tesisleri kurulduktan sonra çalışabilecek olan işçiye ve işçi gurubuna ihtiyaç vardır.

 

D ) Ulaşım: ulaşım koşulları ham maddenin ve sanayi ürünlerinin taşınmasında kolaylık sağlar.

 

F ) Pazarlama: sanayi ürünlerinin kolay pazarlanabilmesi sanayinin gelişimi için önemlidir. Üretim ve tüketim yerleri yakın olması maliyeti düşürür.

 

Sanayi Yatırım Sektörleri

 

1.Besin sanayi: Bu sektör ham maddesi tarıma dayalı olan ürünleri kapsar. Eğer 4 mevsim ve iklim şartları uygun olursa bütün bölgelerde aktif olarak yatırım yapılır. Bölgede ne kadar çok farklı ürün olursa, fabrikalarda o kadar çok farklı ürün olur.

 

2.Alkollü içki ve tütün sanayisi: rakı, kuru üzümden sigara, tütünden bira, kuru arpadan yapılmaktadır. Ülkemizde ve dünyada yaygın olmaktadır. Çoğu fabrikalar önceleri devlet yönetimindeyken günümüzde özelleştirme teşvik edildiği için devlet fabrikaları dışında yapanda vardır.

 

3.Dokuma sanayisi: En eski ve en fazla gelişmekte olan sanayi dalıdır. Ayrıca işyeri ve çalışan işçi bakımından diğer sanayi kollarına arasında ilk sırada yer alır. Ülkemizde de çok gelişmektedir.

 

4.Kimya sanayi: Kurulumu için büyük sermaye birikimine ve kalifiyeli elemana ihtiyaç duyulmaktadır. İmkânları böyle zor olunca, diğer endüstri kolları gibi hızlı gelişme göstermemektedir.

 

5.Maden sanayisi: Yer altından çıkarılan madenler fabrikalarda işlenerek kullanıma hazır hale gelmektedir. Bu sanayi sektörü ülkemizde çok gelişmiş olmasa da diğer ülkelerde çok fazla önem verir üretime büyük katkı sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.