Sanayide Nitelikli İşçi Var Mı?

Sanayide Nitelikli İşçi Var Mı?

Sanayide Nitelikli İşçi Var Mı?

 

Nitelikli işçi bulma sorunu ülkemizde faaliyet gösteren tüm sanayi dallarında temel sorun olarak göze çarpmaktadır. Nitelikli işçi bulamama sorunun sonucu olarak iş yerleri kapasiteyi düşürme yolunu seçmektedir. Devletimiz bu konuda ciddi çalışmalar yürütmekte ve sanayide yaşanan nitelikli işçi sorununu çözmek için İl İstihdam Kurulları oluşturmuştur. Bu kurullarda sanayi ile ilişkili tüm paydaşları bir araya getirerek sorunların çözülmesi amaçlanmaktadır. Özellikle sektör temsilcileri ile mesleki eğitim veren kurum temsilcileri birlikte yürüttükleri projelerle nitelikli işçi ihtiyacını karşılama ve ihtiyaç duyulan insan kaynağını yetiştirme konusunda ciddi mesafeler alınmıştır.

 

Nitelikli İşçi Hangi Özelliklere Sahip Olmalı

 

Günümüzde sanayide gelişimin sağlanabilmesi özellikle Ar-Ge ve tasarıma dayalı katma değerli teknoloji ürünleri üretebilmekle mümkün olmaktadır. Dolayısıyla çalışanın üretimi ve kapasiteyi geliştirmeye katkı sağlayacak özellikte olması gerekir. Uluslararası alanda rekabet ancak alanında iyi eğitim almış nitelikli işçi ile yakalanabilir. Bu nedenle nitelikli işçi yetiştiren mesleki eğitim kurumlarının ülkemizdeki sanayinin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde planlanması gerekmektedir.

 

Nitelikli İşçi Yetiştirmedeki Zorluklar

 

Nitelikli işçi yetiştirme konusunda öncelikle arz-talep dengesinin kurulması ve buna göre planlamalar yapılması gerekmektedir. Hem işçi hem de işveren lehine iyileştirmeler yapılarak ve devlet desteği arttırılarak karşılaşılan sorunların en aza indirilmesi mümkündür. Aksi halde gittikçe artan internet bağımlılığı sonucu yeni nesillerin tembelleştiği yadsınamaz bir gerçektir.

 

Sanayide Nitelikli İşçi İhtiyacı

 

Hemen hemen tüm sanayi bölgelerimizde nitelikli işçi ihtiyacı olduğu dile getirilmektedir. Bir taraftan ülkemizde işsizlik oranı düşürülemezken diğer taraftan da nitelikli işçi bulamama sorunuyla karşılaşılmaktadır. Hatta yetiştirmek üzere dahi eleman bulamamaktan şikayet eden sanayi kuruluşları vardır. Son yıllarda birçok iş yeri nitelikli işçi bulma sorununu yabancı işçi çalıştırarak çözme yoluna gitmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Bobinaj işi ile uğraşıyoruz, usta bulmak, çırak bulmak oldukça zor, sanayi içinde kalife eleman yetiştiriyoruz 1 seneye kalmıyor ayrılıp iş ağır diye başka sektörlere gidiyorlar. Sanayi için seferlerlik lazım. Paylaşımdaki bilgilere imzamı atarım çok doğru. Umarım kısa zamanda sanayimizde eleman ve niteklikli çalışacak personellerde yetişir.

  2. Avatar ay yapı dedi ki:

    dış cephe mantolama işi ile uğraşıyoruz her sektörde olduğu gibi bizim sektördede nitelikli işçi bulmak gün geçtikte zorlaşıyor.