Sanayileşme Ne Demektir?

Sanayileşme Ne Demektir?

Sanayileşme Ne Demektir?

 

Sanayileşme, teknolojik gelişmelerin imalat sektöründe kullanılmasıyla birlikte, kol gücünden makine gücüne geçişi simgeler.

 

Sanayileşmenin Dünya Ekonomisine Etkileri

 

Buharlı makinelerin icadıyla başlayan sanayi devrimi sonrasında, makinelerin ve otomasyon sistemlerinin üretim sanayisinde kullanılarak daha seri üretim yapılabileceği anlaşılınca kurulan fabrikalar, sanayiye dayalı kapitalist üretim sisteminin başlangıcı olmuştur. Kapitalist üretim sisteminde ise en önemli hedef, daha az maliyetle daha çok ürün üreterek üst düzey verimlilik elde etmektir. Sanayileşmenin ve seri üretimin getirisi olan ihtiyaç fazlası üretim, beraberinde uluslararası piyasadaki ticareti canlandırmış ve piyasaya küresel bir boyut kazandırmıştır.

 

Günümüz sanayi toplumlarının küresel rekabet piyasasında yer alabilmeleri için gerekli en önemli şart budur. Dolayısıyla bu rekabet ortamında yer almak isteyen devletlerden oluşan, giderek sanayileşen ve makine gücüne dayalı bir dünyadan bahsetmek söz konusudur. İnsan gücüne oranla, daha fazla ürünün daha kısa sürede üretilmesine imkan sağlayan teknolojik gelişmeler sayesinde, insanlar gibi duygusal durumlarına göre iş performansları değişmeyen, acıkmayan, susamayan ve mola vermeyen makineler icat edilmiştir. Bu makineler sanayilerde otomasyon sistemlerini oluşturmuş ve insan emeğinin aksine, bir ürünü her seferinde aynı kalitede üretebilir hale gelmişlerdir.

 

Sanayileşmenin Faydaları

 

Yüz kişinin bir gün çalışarak hasat edebileceği bir tarlayı, bir iş makinesi birkaç saat içerisinde hasat edebilmektedir. Zamandan ve maliyetten yapılan bu tasarruf kazanç anlamına geldiği için, üreticiler hemen hemen her sektörde, giderek makinelere dayalı bir sanayi anlayışını desteklemektedir. Sanayileşme sayesinde, ekonomik genişleme ve seri üretime dayalı ürün çeşitliliği yaşanmıştır. Üretimin sürekliliğini sağlamak için sanayileşen toplumun en önemli ihtiyacı ham maddedir. Ham maddeyi elde ettikten sonra ürettiği ürünü satacağı bir dış pazar alanına, tüketim toplumuna ihtiyaç duyar. Sanayide makineleşme, insan gücüne duyulan ihtiyacı azaltarak işsizliği artırsa da, günümüzde çalışan nüfusun çoğunluğunun hala sanayi sektöründe yer almasıyla, sanayi sektörü toplumun büyük bir kesimine iş imkanı sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.