Senetle Araba Satın Alınır mı?

Senetle Araba Satın Alınır mı?

Son bir kaç yıldır senetle araba satışı oldukça sık karşımıza çıkmaya başladı. Senetle araba satın alınır mı? Bunun bize avantajı veya dezavantajı var mı? yazımızda bu konu üzerinde detaylar bulacaksınız. Ayrıca ziyaretçilerimiz arasında senetle araba satın almış olanların olumlu olumsuz görüş ve düşüncelerini de yazımızın altındaki yorum bölümünden paylaşmalarını istiyoruz. Yaşadığınız tecrübe ve deneyimler bir çok kişiye katkı verecektir. Otomobil ve otomotiv sektöründe uzmanlığı olan ziyaretçilerimize yazıya katkı vermesini zevkle bekliyoruz.

Kimler Senetle Araba Satın Almak İster?

Öncelikle konuya buradan başlamak istedik. Senetle araba satın almak isteyenlerin bir çoğu genellikle kredi sorunu yaşayan kişilerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Banka kredisi çekemiyorsanız ve nakit olarak da büyük bir gücünüz yok ancak aylık senet şeklinde ödeme yapmaya güveniyorsanız elbette bir çözüm olabilir. Tabi senetle araba satın almak detaylı bir faiz hesaplaması yaptığınız da çekici gelmeyebilir. Bir çok kişi banka kara listesinde olduğundan yüksek faiz ve komisyon oranlarını ilk bakışta kabul edebilir ancak sonrasında beklemediği karar zorlanabilir.

Senetle Araba Satan Yerler

Oto pazarlarında genelde nakit satışlar ve modeli çok yaşlı olmayan ikinci el araçlar da kredi satışlar olur. Hatır gönül ile iş yapan bireysel araç sahibi oldukça azdır. Piyasada yaşanan olumsuz bir çok durum bu güveni de ayrıca oldukça az seviyeye getirmiştir. Oto galerilerde ender de olsa senetle araba satışı yapan yerler bulunur. Ancak aracısız gittiğiniz bu yerler sizden kefil isteyebilmektedir. Online araç satışı yapılan bir çok platform bulunmaktadır. Bu sitelerde senetle araba satışını yaptığını beyan eden bir çok kişi ve firmaya da ulaşabilmektesiniz. Ancak yine oldukça riskli olan bu alışveriş için son derece tedbirli olmalı, araştırmalı ve yanılgıya düşmemelisiniz. Son derece zor kazanılan paranızın bir anda uçup gitmesini kesinlikle istemeyiz.

senetle araba

İstanbul da hizmet veren son bir kaç yıldır yoğun reklamlarla hizmet veren senetele araç satışı yapan güvenilir yerlerde vardır. Ancak bu firmalar hakkında da şikayet forumlarında oldukça fazla şikayet bulunmaktadır. Genel şikayet senetle satış olsa da istenilen peşinat başta konuşulandan sürekli farkılılaşmasıdır. Daha da açarsak; siz senetle araba almaya karar verdiniz ve aracınızıda seçiniz. Sonrasında fiyatlar, komisyon ve peşinat içinde anlaştınız. İşte son imzaya geliş sırasında peşinat artırımı talep edildiğini görmekteyiz.

Senetle Araba Satışında Faiz ve Komisyonlar

Gelelim en can alıcı yere. Senetle olan herşey aslında araba olsun, farklı bir eşya olsun normalinden daha yüksek fiyatlıdır. Bu tür alışveriş kesinlikle doğru bir analize muhtaçtır. Vade süresi uzadıkça neredeyse araç fiyatının 2-3 katına çıkan fiyatlar ve komisyonlar görmek mümkündür. Heyecana kapılmadan ve aceleci olmadan kesinlikle iyi bir araştırma yapmak gerekir. Normal peşin fiyatı bile yüksek olan bu alımlarda senetlerin devreye girmesi ile çok daha yüksek faizler olduğunu görmekteyiz.

Senetle Araba Satın Alınır mı? elbette alınabilir ancak araç modeli, aracın markası, ödeyeceğini faiz, devir teslim gibi detaylar için kesinlikle önem gösterilmelidir. Hatta bu işlerden hiç anlamıyorsanız yada kendinizi yetersiz buluyorsanız bir uzman ile bu alımı yapmanız çok daha doğru bir karar olacaktır. Yine bir an evvel satın alayım hevesine kapılmadan aracın gerekli tüm kontrolleri ekspertizi yaptırılmalıdır. Yaşanan sorunlardan biri de genelde bu bölümde ortaya çıkmaktadır. Makyajlanmış bir çok araç, hatta sert duruma gelmiş bir çok otomobil insanların zaaflarından faydalanılarak çok yüksek bedeller de satıldığı görülmektedir.

Senetele araba satın almış ziyaretçilerimiz, lütfen bizlerle ve yazımızı okuyan yeni araç almayı düşünen ziyaretçilerimizle görüşlerini aşağıdan paylaşabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar kobiyeri dedi ki:

    Senetle araç satın almak ile senetle beyaz eşya almak arasında fark bulunmamaktadır. Alıcı açısından önemli olan alınacak araç ve ödenecek vade farkı olmaktadır.