Sessiz Düşman Yüksek Tansiyon!

Sessiz Düşman Yüksek Tansiyon!

Sessiz Düşman Yüksek Tansiyon! başlığı belki biraz ürkütücü olsa da tansiyon kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kan basıncı yüksekliği yani halk arasındaki adıyla yüksek tansiyon, tıbbi adıyla hipertansiyon ciddi sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde olabilmesi için gereken basıncın normalden fazla olması olayına hipertansiyon denilmektedir.

Beyin kanaması, felç, damak tıkanıklığı, böbrek hastalıkları ve daha pek çok hastalığa neden olabilen yüksek tansiyonun mutlaka kontrol altına alınması gerekir. Yüksek tansiyon hastasının mutlaka uzman bir doktorun kontrolünde olması gerekmektedir.  Uzun yıllar boyunca bile hastalığın farkedilmeden organ hasarlarına sebep olabilmesi bu hastalığın  sessiz düşman terimi ile anılmasına neden olmuştur.

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon belirtileri arasında baş ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı görme bozukluğu gibi pek çok rahatsızlık vardır. En sık rastlanılanı ise şiddetli baş ağrısı ve çarpıntıdır. Bunların dışında, bacaklarda şişlik, yorgunluk, kulak çınlaması, sık idrara çıkma gibi belirtilere de rastlanabilmektedir. Yüksek tansiyon belirtisi görüldüğü anda  mutlaka uzman bir hekime başvurmalısınız.

Nedenleri Nelerdir?

Başta genetik yatkınlık olmak üzere, obezite, hareketsiz yaşam, yanlış beslenme ve stres gibi pek çok nedene bağlı olsa da hipertansiyon pek çok farklı nedenlerle de baş gösterebilir. Kullanılan bazı ilaçların tansiyonu yükselttiği bilinmektedir. Özellikle bazı ağrı kesiciler ve doğum kontrol hapları tansiyonu yükseltmektedir.

Yüksek Tansiyon Değerleri Nelerdir? Yüksek Tansiyon Kaçtır ?

Tansiyon halk arasında büyük ve küçük tansiyon olarak bilinse de büyük olan sayı yüksek kan basıncını, küçük olan ise en düşük kan basıncını ifade etmektedir. Normal tansiyon değerleri 120-80 yani bilinen şekliyle 12/8 olarak tanımlanmaktadır. Yüksek kan basıncının 140, düşük kan basıncının ise 90 ‘ ın üzerine çıkması durumunda tansiyonunuzun yükseldiği rahatlıkla söylenebilir. Bu durumda mutlaka bir sağlık kurumuna başvurmanız gerekmektedir.

Yüksek Tansiyon Tedavisi Var mı?

Çoğunlukla ilaç tedavisi ile kontrol altına alınan hipertansiyon için  eğer kişinin yaşam tarzında bu hastalığı tetikleyen yanlışlar varsa düzeltilmesi gerekmektedir. Yüksek tansiyon ilaçları da tıpkı diğer tüm ilaçlar gibi çeşitli yan etkiler göstermektedir. Bu nedenle asıl alınması gereken önlemler,  egzersiz yapmak, kilo kontrolünü sağlamak ve tuz alımını minimalize etmek de alınabilecek önlemlerden önemli birkaçı olarak sayılabilir. Kontrol altına alınamayan hipertansiyon hastalarında böbrek atardamarlarına müdahale de yapılabilmektedir.

Pek çok ölümcül hastalığa neden olabilen yüksek tansiyon hastalığının belirtileri ilk görüldüğü andan itibaren uzman bir hekime başvurmalı ve tedaviye başlanılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yüksek tansiyon gerçekten dikkat edilmesi gereken bir konu. Yüksek tansiyon en başta beyin kanaması olmak üzere bir çok hastalığa davetiye çıkarabilir. Tansiyonun yükselmesi neticesinde kan basıncı artar ve beyindeki damarlara baskı uygular. Bunun neticesinde damarlar patlak vererek beyin kanamasına sebep olur. Bu yüzden her birey tansiyonuna dikkat etmelidir. Özellikle 50 yaş üstü kişiler tansiyonunu sürekli kontrol altında tutmalıdır.