Site Kurmak İçin Bilmeniz Gereken Temel Kavramlar

Site Kurmak İçin Bilmeniz Gereken Temel Kavramlar

Site Kurmak İçin Bilmeniz Gereken Temel Kavramlar. Bu makalemizde web site kurabilmek için bilmeniz gereken terimlere yer vereceğiz. Çok detaya inmeden ancak çok da yüzeysel geçmeden Webmaster‘ların kullandığı kavramları birer birer inceleyeceğiz. Makalemiz daha çok soru-cevap şeklinde olacaktır.

1- Domain Nedir?

Adres çubuğuna yazdığımız tüm .com/.net/.org/com.tr … Şeklindeki web site isimlerine domain denilmektedir.  Domain belirli bir sunucu üzerinde bulunan verilere ulaşmamızı sağlayan adrestir. Örnek vermek gerekirse “www.google.com“ bir domaindir.

2-Sunucu Nedir?

Web sitelere ait verilerin, veri tabanlarının, resimlerin, videoların, içeriklerin barındığı alana sunucu denilmektedir. Sunucularda çok sayıda site barınabilir. Kapasiteleri hosting ve reseller‘a göre oldukça yüksektir.

3-Hosting Nedir?

Sunucu üzerinde bulunan ve tek bir siteye ait verilerin, resimlerin, içeriklerin, veritabanlarının bulunduğu alana hosting dedir.

4-Reseller Nedir?

Sunucu üzerinde bulunan ve birden fazla web siteye ait verilerin, resimlerin, içeriklerin, veritabanlarının bulunduğu alana Reseller denir. Hosting ‘ de tek bir siteye ait veriler bulunurken, Reseller’da birden fazla siteye ait veriler bulunur. Ancak sonuç olarak ikisi de sunucu üzerinde bulunmaktadır, yani kapasiteleri sunuculara göre düşüktür.

5-Script Nedir?

Sitemize kurduğumuz, içeriklerin düzenli bir şekilde görüntülenmesini sağlayan, aynı şekilde düzenli bir şekilde içerik girmeye ve düzenlemeye uygun olan gelişmiş kodlamalara Script denir. Script çok geniş bir alanı kapsamaktadır ancak biz bu kısımda sadece sitemizde kullanacağımız sistemi isimlendirmek için kullanacağız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Avatar İngiltere Blog dedi ki:

    Elinize sağlık , bir çok kişi bu bilgileri bilmiyor. Paylaşım için teşekkürler.

  2. Avatar Uğur Biçim dedi ki:

    Yararlı bilgiler için teşekkürler 🙂