Tarih, Mimari ve Doğa’nın Tüm Güzelliklerinin Semti Beylerbeyi

Tarih, Mimari ve Doğa’nın Tüm Güzelliklerinin Semti Beylerbeyi

Tarih, Mimari ve Doğa’nın Tüm Güzelliklerinin Semti Beylerbeyi için belki bugüne kadar çok sayıda yazı ve makale uzmanlarca yazılmıştır. Bizlerde Paylaşım bankası olarak sizlere bu güzide yeri tekrar hatırlatmak istedik.

İstanbul’un Anadolu yakasında semt kültürünün devam ettiği sıcacık bir mahalledir Beylerbeyi . Beylerbeyi, Üsküdar ilçesinin gerek tarihi, gerek doğal güzellikleri, gerekse İstanbul semt kültürünün devam etmesiyle bilinen iki diğer yaşanası semti Kuzguncuk ve Çengelköy’ün arasında kalıyor. Aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan, eski adı Boğaziçi Köprüsü olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ‘nün Anadolu yakasındaki ayaklarına da ev sahipliği yapıyor.

Tarihi, Bizans dönemine kadar uzanan Beylerbeyi, bir zamanlar günümüzde Beylerbeyi Sarayı’ndan İskele meydanına kadar uzanan bölgede konuşlu bahçe içinde bulunan Kilise’nin çatısındaki ihtişamlı bir haçtan dolayı “Stauros” (İstavroz) ismini almıştır. Günümüzdeki adını ise Sultan 3. Murad döneminde Saraya yakınlığı ile bilinen, Rumeli Beylerbeyi Mehmed Paşa’dan almıştır.

Tüm Güzelliklerin Semti Beylerbeyi

Beylerbeyi, tarihi ahşap evleri, İstanbul Boğazı kıyısındaki yalıları, Beylerbeyi Sarayı , Beylerbeyi Camii olarak da bilinen Hamid-i Evvel Camii , Abdullah Ağa Camii gibi birçok yapıya ev sahipliği yapıyor. Ayrıca asırlık çınarları, erguvan ağaçları ile de şehre ayrı bir güzellik kazandırıyor. Beylerbeyi korusu İstanbul’un nadir yeşil alanlarından biri olmaya devam ediyor. Günümüzde halkı genel olarak Karadeniz bölgesinden göç eden vatandaşlardan oluşuyor. Komşuluk ilişkilerinin ve semt kültürünün yıllardır aynı şekilde devam ettiği mahallede geçmişten gelen değerler korunurken, modern hayata da ayak uyduruyor.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü ‘nün ayalarının yanıbaşındaki Beylerbeyi Sarayı , semtin en ünlü yapılarındandır. Sultan Abdülaziz’in saltanatı sırasında (1865) yapımı tamamlanan Beylerbeyi Sarayı , yapıldığı dönemden bu yana İstanbul Boğazı’nda Osmanlı’nın ihtişamını vurgulayan bir mimari harikası olarak kendini gösteriyor.

Beylerbeyi İskelesi de içinde bulunan İskele meydanı, bir tarafında Beylerbeyi Camii Külliyesi ve çevresindeki tarihi yapılarla bambaşka bir Dünya olarak karşımıza çıkıyor. Bu tarihi binaların hemen hepsi, günümüzde cafe, restaurant, çay bahçesi ve turistik ürün dükkanı olarak hizmet veriyor.

Beylerbeyi’ne En Kolay Ulaşım

Beylerbeyi’ne nasıl gidilir ? sorusunun cevap olarak da farklı seçenekler bulunuyor. Beylerbeyi’ne, Boğaz Hattı vapurları ile denizyolu vasıtasıyla ulaşılabileceği gibi, Üsküdar ve Kadıköy’den hareket eden ve Beykoz ve çevresi istikametine giden birçok belediye otobüsü seferi ile ulaşılabilir. Ayrıca, yine Üsküdar’dan, Beykoz’dan, Kadıköy’den ve Ümraniye’den hareket eden dolmuşlarla ulaşabilirsiniz.

Beylerbeyi, adının hakkını verircesine ihtişamlı yapıları ve masalsı atmosferi ile gezginlerin uğrak noktası olmak üzere İstanbul’u adeta eski tadıyla yaşıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.