Telefon Yazılımlarının Temel Farkları

Telefon Yazılımlarının Temel Farkları

Telefon Yazılımlarının Temel Farkları

 

Yazılım, cep telefonlarının olmazsa olmazlarındandır. Her telefonda donanımı yönlendiren, kullanıcıların işlem yapmasını sağlayan arayüze sahip bir yazılım bulunmaktadır. Yazılım sistemleri donanımın temel yöneticisi olduğu için telefonun çalışma hızı ve donanım özellikleri açısından büyük etkiye sahiptir. Son yıllarda telefon üreticilerinin izlediği yenilikçi politikalar, cep telefonlarının gelişmesi açısından önemli rol oynadı. Geçmiş yıllarda tek işlevi görüşme ve mesajlaşma olan telefonlar, akıllı telefonların hızlı çıkışıyla bir bilgisayardan beklenilen tüm işlevleri yerine getirir hale geldi.

 

Donanım yapısının gelişmeye başlaması, cep telefonlarında sabit mantıklı işlemciler yerine çok yönlü işlemcilerin tercih edilmesine neden oldu. Dolayısıyla yazılım karmaşıklaşmaya başladı. Application yani Uygulamaların ilgi görmesi de bu durumu oldukça tetikledi. Gelinen son noktada Apple ve Blackberry kendi işletim sistemlerini geliştirmeyi tercih ederken Samsung, LG, Motorola, Sony (Ericson), Dell, Alcatel, Poly, Reeder, Acer, HTC, Trident, General Mobile gibi önde gelen diğer markalar Android işletim sistemini tercih etti.

 

Android İşletim Sitemi

 

Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonlarda çoğunlukla 5 adet ana ekran bulunmaktadır. Bu ekranlara widget denilen kısa yollar eklenir ve bu şekilde daha kullanışlı hale gelir. Menüye girmeden sık kullanılar sosyal medya uygulamalarını, haberler ve hava durumu gibi farklı farklı widgetler ekleyip, kullanımı çok daha kolay hale getirilebiliyor.

 

 iOS İletim Sistemi

 

Kullanımı son derece basit olan iOS, telefonla ilgili tüm ayarları “Ayarlar” uygulamasında bulunduruyor. Ayırdığı kategorilerde en ince ayarları bile yapmak oldukça basittir. iOS’un tüm uygulamaları ekranda kutu şeklinde yer almaktadır. Ayrıca seçilen uygulamalar dosya haline getirilip, kullanım kolaylığı da sağlıyor. Ek olarak ekranı en sola getirdiğiniz zaman çıkan arama kısmında mesajlara rehbere, uygulamalara hatta notlara kadar son kullanılan bilgilere erişilebiliniyor.

Home tuşuna iki kere basınca açık uygulamaların çıkması, kilit ekranındayken kameraya geçiş yapılabilmek, ses açma-kapama tuşuyla fotoğraf çekebilmek, yeni bildirim özellikleriyle bütün bildirimleri tek ekranda görmek gibi özellikleriyle de iOS kullanımı android işletim sistemine göre oldukça fark yaratıyor.

 

Sonuç olarak temel kullanım ögeleri iOS işletim sistemi android sistemine göre açık ara öndedir.

 

Bu Okuduğunuz Makalede Neler Vardı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.