Topuklu Ayakkabı Giymenin Kuralları

A+
A-
Topuklu Ayakkabı Giymenin Kuralları

Topuklu ayakkabı giymenin kuralları kimine göre gereksiz gelsede aslında son derece değerli ve önmelidir. Sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabılar hemen hemen her kadının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Çok şık görünse de sağlık açısından çok ciddi sorunlar yaratmaktadır. Eğer bilinçli ve doğru bir şekilde seçim yapılırsa ilerde oluşabilecek sorunların önüne geçilmiş olacaktır. Ayak sağlığı için öncelikli olarak uygun ve sağlıklı ayakkabı seçilmesi gerekmektedir.

İdeal Topuklu Ayakkabı Yükseklik 5 cm

Sağlık açısından en ideal topuklu ayakkabı yüksekliği 5 cm’dir. Ayakkabıyı topuk yüksekliği ile birlikte ideal yapan şey ise ön kısmının parmakları sıkıp sıkmadığıdır. Bu tarz ayakkabılar spor ayakkabıları kadar sağlıklıdır. 8 cm’den uzun olan ve uçları sivri olan ayakkabılar ise uzun süreli kullanımlarda kalça, bel, ayak ve diz bölümlerine fazlası ile yüklenmeler doğuracaktır. Bunun sonucunda da çok ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalacaksınız.

8 cm’den Yüksek Topuklular Vücut Kimyasını Bozuyor

Bacakların, kolların ve başın yer çekimine bağlı olarak mevcut bir pozisyonu vardır. 8 cm’den yüksek olan topuklu ayakkabılar vücut kimyasını bozarak kalçanın ve dizin hafif bükülmesine, belin öne doğru kambur olmasına ve belde bulunan çukurluğun artmasına neden olmaktadır. Belde, kalçada, dizde ve bacaklarda oluşan bu aşırı yük vücut yapısına zararlı olmak ile birlikte ilerde ciddi sağlık sorunlarına da beraberinde getirmektedir.

Kas Kısalmasına Neden Olabilir

Yukarda da bahsettiğimiz bu yüklenmeler zaman içerisinde kas kısalmasına neden olmaktadır. Örnek verecek olursak eğer, bel bölgesindeki çukurluk artınca belin arka kasları, kalçanın yükü arttığından dolayı ise kalçayı büken kaslar ve en önemlisi de bacak kasları kısalmaktadır. Bu kas kısalmaları eklem hareketlerinin fizyolojik yapısını ve genişliğini azaltmaktadır. Eklem esnekliğinin azalması demek eklem kıkırdağına çok fazla yük bindirerek kireçlenme oluşması demektir. Özelliklede bacak kaslarının kısalıp ayak bileği eklemine yük binmesi, ayak tabanında mevcut olan zarı kısaltmaktadır. Bunun sonucunda ise topuk ve bilek ağrıları ortaya çıkmaktadır. Kadın ve herşey ile ilgili kategorimizde diğer farklı blog paylaşımalarına bakabilirsiniz.

Topuklu Ayakkabı Giymenin Genel Kuralları

  • Topuklu ayakkabılardan vazgeçemiyorsanız eğer, ayak tabanınıza ve yapısına uygun olan formda bir ayakkabıyı tercih ediniz.
  • Öne doğru eğimi daha hafif, parmaklarınızı sıkıştırmayan modelleri seçebilirsiniz.
  • Basılan bölüm daha geniş çapta olduğundan dolayı iyi bir denge sağlamak adına topuğu kalın olan ayakkabıları tercih ediniz.
  • Topuklu ayakkabı ile bütün gün boyunca ayakta durmak vücut iskelet yapısına ve bacak kaslarına ciddi zararlar verir. Bunun önüne geçebilmek adına çok aşırı derecede ayakta durmamaya ve aralarda oturup dinlenmeye özen gösteriniz.
  • Her gün aynı topuklu ayakkabıyı giymeyin. Farklı yükseklikte ve boyda ayakkabılar giymeye özen gösteriniz.
  • Yürürken ve adım atarken yere öncelikli olarak topukları ve hemen ardından da ayakuçlarının değmesine dikkat ediniz.
  • Merdivenden inerken topuğunuzun ve ayağınızın aynı anda yere değmesine özen gösteriniz. Ayrıca merdiven çıkarken de tüm ağırlığınızı ayakuçlarına verin.
  • Önü geniş ayakkabı ya da spor ayakkabı giyip ayaklarınızın dinlenmesine olanak sağlayın.
  • Yürüyüş koşma gibi ayak yapısını geliştiren egzersizler yapın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Topuklu ayakkabı ile gezinmek gerçekten ayrı bir beceri istiyor. Günlük hayatta sağlığımız açısında rahat genellikle spor ayakkabı tercih etmek gerekiyor. Tabii iş hayatında veya düğün, davetlerde ister istemez topuklu ayakkabı giymek zorunda kalınabiliyor.