Türk Sanat Müziğinin Paşası 87 yaşında

Türk Sanat Müziğinin Paşası 87 yaşında

Türk sanat müziğinin paşası 87 yaşında. Kimden bahsettiğimizi az çok başlıktan anlamışsınızdır. 6 Aralık 1931. Bursa’nın Hisar semtinde bir çocuk dünyaya geliyor. Annesinin “hayat güneşi” Zeki Müren’in hayat hikayesi burada başlıyor. Soğuk bir kış günü, Üsküp göçmeni kereste tüccarı Kaya Bey ve Hayriye Hanımefendinin tek çocuğu Zeki, aileyi büyük bir sevince boğuyor. Bursa Osmangazi İlkokulu’nda eğitim hayatı başlayan Müren’in sanata yatkınlığı, daha bu yaşlarda öğretmenlerinin ilgisini çekiyor. Çeşitli müsamerelerde rol almaya başlıyor küçük Zeki. Ortaokulu da Bursa’da bitiren Zeki Müren , babasına eğitimine İstanbul’da devam etmek istediğini anlatıyor. Babasının da rızasıyla Boğaziçi Lisesi’ndeki eğitimi başlıyor. Liseyi birincilikle bitiren Zeki, kelimenin tam anlamıyla adının hakkını veriyor.

Müzikle Tanışması

Bursa’da tamburî İzzet Gerçeker’den solfej ve usül dersleri alarak musikiye olan ilgisini eğitimle taçlandırma yolunda ilerlemeye başlıyor. İstanbul’daki lise yıllarında 1949 yılında Agopos Efendi ve Udi Kirkor’dan aldığı dersler ile musiki eğitimini pekiştiriyor. Nihayet, yeterlilik sınavlarından yüksek dereceyle geçen Zeki Müren, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (günümüzdeki adıyla Mimar Sinan Üniversitesi) Yüksek Süsleme Bölümü’nde eğitim almaya hak kazanıyor. Burada aldığı eğitimle hayat verdiği desen çalışmalarını öğrencilik yıllarından başlayarak birçok sefer sergiliyor.

İlk Radyo Konseri

1950 yılında TRT İstanbul Radyosunun açtığı sınavı birincilikle kazanan Zeki Müren, 1 Ocak 1951 tarihinde İstanbul Radyosunda canlı yayında ilk radyo konserini veriyor. Konserden sonra, ard arda yaşadığı gelişmeler 1 hafta içinde tüm yurtta tanınmasını sağlıyor. Zeki Müren hayatı boyunca 600’den fazla plak ve kaset doldurup ve 300 civarında eserin bestesine imzasına atıyor. 1991 senesinde kendisine Devlet Sanatçısı ünvanı veriliyor. “Zehretme Bana Hayatı Cânânım” bestelediği ilk şarkı oluyor ve bu şarkıyı bestelendiğinde henüz 17 yaşındadır Zeki Müren. Ayrıca, ” Şimdi Uzaklardasın “, ” Manolyam “, ” Bir Demet Yasemen ” , ” Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin ” Zeki Müren’in en bilinen ve sevilen parçaları olarak Türk Sanat Musikisi dünyasında yerini alıyor.

…ve o kaçınılmaz son “ Sanat Güneşi ”mizi, Zeki Müren’i, nâm-ı diğer “ Paşa ”mızı, 24 Eylül 1996 günü TRT İzmir Televizyonu ’nda kendisi için düzenlenen tören esnasında yakalıyor. Sahnede geçirdiği kalp krizi sonucu 65 yaşında hayata gözlerini yuman Zeki Müren ölümü ile sevenlerini yasa boğuyor. Aziz naaşı, doğum yeri olan Bursa’da Emirsultan Mezarlığına halkın yoğun katılımıyla defnediliyor. Zeki Müren, ülkesine ve eğitime verdiği değeri ölümünden sonra da hafızlara kazıyacak şekilde, hayatı boyunca edindiği tüm malvarlığını, TEV (Türk Eğitim Vakfı) ve Mehmetçik Vakfı’na eşit şekilde pay edilmek üzere bırakıyor.

Bu Okuduğunuz Makalede Neler Vardı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.