Türkiye’de Sanayi Bölgesinde Neler Bulunur?

Türkiye’de Sanayi Bölgesinde Neler Bulunur?

Türkiye’de Sanayi Bölgesinde Neler Bulunur?

Ülkemizde sanayinin gelişimi ile birlikte illerde ve ilçelerde çok sayıda sanayi bölgesi açılmıştır. Sanayi bölgelerinin şehir merkezlerinden uzak alanlara açılması gereklidir. Bunun en önemli nedeni ise sanayi dumanlarının ve zehirli atıklarının nüfusun yoğun olarak dağıldığı şehir merkezlerine ulaşmasını engellemektir.

Sanayi Bölgeleri

Günümüzde organize sanayi bölgelerinde endüstri ürünleri başta olmak üzere, gıda, sanayi, inşaat vb. kollarda üretim yapan çok sayıda fabrika yer almaktadır. Şehir merkezinden uzakta üretim yapan bu fabrikalar sanayi bölgesi içerisinde ihtiyaçları olan geniş alanlara sahip olabilmektedirler. Öyle ki sanayi bölgesinde bulunan bir endüstri fabrikası üretim yaptığı endüstri ürününü işlerken ortaya çıkan atık maddelerin kontrolü önemlidir. Bu maddelerin bir araya toplanmasını ve fabrikadan tahliyesini şehrin kargaşasına ve havasına karıştırmadan sağlayabilmektedir. Benzer şekilde bir prefabrik yapı fabrikası yapı elemanlarının üretimini fabrika içerisinde daha kısa sürede tamamlayarak ulaşması gereken yere nakliyesini sağlayabilmektedir.

Sanayi Bölgelerinde Sadece Fabrikalar Mı Bulunmaktadır?

Her ne kadar sanayi bölgesi denince akla sadece fabrikaların olduğu bir bölge gelmemeli. Günümüzde sanayi bölgelerinde bankalar, lokantalar, çay ocaklarının yanı sıra kreş, teknopark gibi sosyal alanlar da yer almaktadır. Bu kuruluşlardan banka, lokanta ve çay ocağı gibi işletmeler çalışanların günlük ihtiyaçlarını karşılamalarına yönelik olarak açılmakta ve kar amacı gütmektedir.

Kreşler kar amacı gütmemekle birlikte sanayi bölgelerinde kadınların da yer almasını hedeflemek amacıyla açılmaktadır. Bu sayede fabrikada çalışan kadın işçilerin gün içerisinde çocuklarının bakımını sağlamak yoluyla sanayi bölgelerine istihdam edilmesi hedeflenmiştir. Teknoparkların açılış amacı ise çok daha farklı. Teknoparklar genç nüfusun bilimsel çalışmalarını gerçekleştirebilmelerini sağlayacak ortamın hazırlanmasına yönelik olarak açılmaktadır. Teknoparklar sayesinde imkân eşitliği sağlanarak genç beyinlerin bilim dünyasına yeni icatlar kazandırmaları hedeflenmektedir. Teknopark ve organize sanayi bölgelerinin denetimi ve kontrolü ise il valiliklerinin Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır.

Türkiye’de Sanayi Bölgesinde Neler Bulunur? yazımıza yorumlarınızı bekliyoruz

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.