Türkiye Spor Konusunda Dünyada Kaçıncı

A+
A-
Türkiye Spor Konusunda Dünyada Kaçıncı

Türkiye Spor Konusunda Dünyada Kaçıncı merak ettiniz mi? Türkiye’nin spor konusundaki başarısını, Türkiye’de spora verilen değer üzerinde durarak daha net anlayabiliriz.

 

Türkiye’de Spora Verilen Değer

Ülkemizde sporu sadece Futbol ve Basketboldan ibaretmiş gibi algılıyoruz. Dolayısıyla en büyük sermayeler bu sporlar etrafında dönüyor. Bu sebeple popüler sporların gölgesinde kalan spor dalları ne yeterli ödenek bulabiliyor ne de kendilerine medyada bir yer edinebiliyor. Arka planda kalan sporlar ile uğraşan sporcuların uğraşları yeterli saygı ve teşviki görmediği için hayal kırıklığından ibaret kalıyor. Bu sporların arasında istisna sayılabilecek olanlar da yok değil. Örnek olarak ata sporumuz Güreş aradan sıyrılıyor. Bunun nedeni uzun yıllardır kültürümüzün bir parçası olmasından dolayı halkımız tarafından gördüğü değer olabilir. Ama yine de bu daldan dünya çapında sayılı sporcumuz var.

Ülkemizde uzun yıllardır yapılmasına rağmen uluslararası bazda baskın olarak bir tek Rıza Kayaalp var. Kendisinin 8 Avrupa şampiyonluğu olmasına rağmen ülkemizde yeteri hak ettiği ilgiyi göremiyor. Yanı sıra bir istisna daha olarak sayılabilecek Olimpik Halter branşında Naim Süleymanoğlu var. Kendisinin 8 dünya şampiyonluğu ve 46 dünya rekoru var. Onun sayesinde Halter ülkemizde yoğun ilgi görse de günümüzde unutulan sporlar arasında.

Dünya Genelinde Spora Verilen Önem

Dünya genelinde spora verilen önem ele alındığında ortaya farklı bir tablo çıkıyor. Yine çoğu ülkede Futbol ve Basketbola ayrılan ödenek daha fazla olsa da diğer spor dalları için ayrılan bütçe küçümsenmeyecek kadar fazla. Bunun yanı sıra Avrupa’da her türlü sporlara verilen değer oldukça fazla. Bizim ülkemizde amatör spor olarak sayılan ve derneklere bağlı branşlar için Avrupa ülkelerinde federasyonlar ciddi anlamda çalışmalar yapmakta. Bu ülkelerin çoğu ise sporla ilgilenen çocuklar ve gençler için teşvik edici yönde çalışmalar yapmakta ve sporun kültür açısından faydalarının farkında bireyler yetiştirmekte.

”Türkiye Spor Konusunda Dünya’da Kaçıncı?”

Bu sorusunun cevabını vermek ise biraz güç. Çünkü son yirmi yılda Futbol ve Basketbol sporlarında dünya genelinde başarılara imza atmış olsak da diğer spor branşları yönünden Dünya’nın çok gerisinde kalmış bulunuyoruz. Bu yüzden bu kapsamda bir sıralamada üst sıralarda bulunmak için yetersiz kalıyoruz. Eğer bu sıralamada yer almak istiyorsak; Şimdiye kadar biraz göz ardı ettiğimiz bütün spor dalları için federasyonlar oluşturulmalı. Bu federasyonlara ödenekler çıkarılmalı ve sporcular teşvik edilmeli. Eğer bu tür çalışmalar yapılıp ülkemizde spor kavramına yatırım yapılırsa Türkiye, Dünya sıralamasında ismini üst satırlara rahat bir şekilde yazdıracaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.