VPN Nedir? Neden VPN Kullanmalısınız?

VPN Nedir? Neden VPN Kullanmalısınız?

VPN Nedir? Neden VPN Kullanmalısınız?

VPN (Sanal Özel Ağ) terimini özellikle son yıllarda sık sık duymuş olabilirsiniz. VPN cihazlar arası oluşturulan gizli ve güvenli bir ağ teknolojisidir. VPN kullanımının amaçları arasında çevrimiçi aktivitelerin güvenliğini sağlamak ve internette bulunan sınırsız içeriğe ulaşmak öne çıkmaktadır.

 

VPN Nedir?

VPN Nedir? VPN Programları Ne İşe Yarar? VPN çevrimiçi olmak için kullandığınız cihaz ve VPN sunucusu arasında şifreli bir bağlantı oluşturan ve IP adresinizi maskeleyerek çevrimiçi aktivitelerinizin hangi cihaz üzerinden gerçekleştirildiğinin bilinmesini engelleyen bir teknolojidir.

VPN client adı verilen VPN yazılımı cihazınızın VPN ağından yararlanmasını sağlar. VPN protokolleri VPN sunucusu ve cihazınız arasında şifreli bir bağlantı oluşturulmasını sağlar. Noktadan Noktaya Tünelleme Protokolü (PPTP), OpenVPN, Güvenli Soket Tünelleme Protokolü (SSTP) tünelleme protokollerine birer örnektir. En güvenli VPN protokolü olarak kabul edilen OpenVPN açık kaynak koduna sahiptir ve bu yüzden güvenlik açısından devamlı geliştirilmektedir.

VPN programının oluşturduğu bu şifreli bağlantıyı çevrimiçi istediğiniz her içeriğe erişmenizi sağlayan güvenli bir sanal tünel olarak düşünebilirsiniz. Bu tünel sayesinde çevrimiçi anonimlik ve güvenlik elde ederken sınırsız internete erişme şansını yakalarsınız.

Sınırsız internet, erişim engelleri ve sanal sınırlar olmadan çevrimiçi her içeriği özgür bir şekilde keşfedebilmek demektir. VPN programı olmadan internete bağlandığınızda gerçekleştirdiğiniz her çevrimiçi aktivite üzerinden fiziki konumunuzun IP adresiniz üzerinden belirlenebileceğini biliyor musunuz? Çevrimiçi olan ve internete bağlanan her cihazın bir IP adresi vardır. Akıllı telefonunuzun, tabletinizin, dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızın, Playstation’ınızın veya Xbox’ınızın… VPN kullanarak gerçek konumunuzu ve cihazınızın IP adresini VPN sunucusunun konumu ve kullandığı IP adresi ile maskelersiniz.

 

Neden VPN Kullanmalısınız?

VPN programlarını neden birçok birey kullanmayı tercih ediyor? Siz neden VPN kullanmalısınız?

  • İnternette gezinirken hiç tanımadığınız üçüncü partilerin fiziki konum bilginize sahip olmasını engellemek için,
  • İnternet bağlantınızı şifreleyerek güvenli bir bağlantı elde etmek için,
  • İnternet servis sağlayıcınızın, üçüncü partilerin, ağ operatörlerinin çevrimiçi aktivitelerinizi takip etmesini engellemek için,
  • Belirli coğrafik konumlara hizmet veren içeriklere ve web sitelere ulaşmak için,
  • Çevrimiçi konumunuzu değiştirerek sınırsız internete erişmek için,
  • Kafe, otel ve benzeri yerlerdeki ortak Wi-Fi ağlarına bağlandığınızda verilerinizin siber saldırganlar tarafından çalınmasını engellemek için,
  • Çevrimiçi aktiviteleriniz üzerinden hesap şifrelerinizin, kredi kartı bilgilerinizin, fotoğraflarınızın çalınmasını veya değiştirilmesini engellemek için VPN kullanabilirsiniz.

 

VPN Programları Güvenilir mi?

VPN programlarını kullanmak genel yargıya göre tehlikelidir fakat aslında tehlikeli olan ücretsiz olan VPN programlarını kullanmaktır.

Ücretsiz VPN programları güvenliğiniz ve gizliliğiniz için tehdit oluşturabilecek yazılım hatalarına ve genel problemlere sahip olabilir. Ücret ödemediğiniz bir yazılımın size çok iyi bir hizmet vermesini beklemek bir hata olur. Ücretsiz VPN kullanırken kullanıcı verileriniz kaydediliyor ve üçüncü partiler ile paylaşılıyor olabilir

Ücretsiz VPN programlarında gizli kötücül yazılımlar olabilir; çevrimiçi aktiviteleriniz takip ediliyor olabilir; üçüncü partiler verilerinizi görüyor olabilir; bant genişliğiniz kısıtlanabilir; tarayıcınız başka işlemler için yazılım tarafından kullanılabilir, IP veya DNS sızıntısı yaşayabilir veya kimlik avına uğrayabilirsiniz.

Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, ücretsiz uygulamaların kullanıcı verilerini üçüncü partilerle paylaşarak kazanç sağlayabileceğini belirtiyor.

 

VPN Kullanmak Yasal Mı?

VPN kullanmak yasal fakat VPN kullanarak yasal olmayan çevrimiçi aktivitelerde bulunmak tabii ki yasal değil. Suudi Arabistan ve İran gibi ülkelerde VPN kullanımı tamamen yasakken birçok popüler platformun yasaklı olduğu Çin’de VPN programlarından sadece birkaçı çalışmaktadır ve çevrimiçi VPN satışı yapmak yasaktır.

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.