Web Uygulamalar ve Sağlık Sektörü

Web Uygulamalar ve Sağlık Sektörü

Web Uygulamalar ve Sağlık Sektörü

Web uygulamaları, temelde bir web sitesidir fakat farklı olarak bir masaüstü programı gibi çalışmaktadır. Bu sebeple otomasyon gibi birçok işlemin bu uygulamalar üzerinden web ortamında yapılması sağlanmaktadır. Günümüzde masaüstü uygulamalarının yerini gitgide daraltan web uygulamaları, her platformda çalışması sayesinde de oldukça rahat bir kullanım sunmaktadır.

Web uygulamaları; otomotiv, kamu ve alışveriş gibi birçok büyük sektörde faaliyet göstermektedir. Sağlık sektöründe de günden güne ağırlığını hissettirmeye başlamıştır. Altyapısal olarak yapılan değişiklikler ve günden güne PHP ve diğer programlama dillerindeki kabiliyetlerin artması sayesinde sağlık sektörünün de ihtiyacını karşılamaya başlamıştır.

Karşıladığı Gereksinimler

Sağlık sektörünün de temelinde bilgilerin başarılı bir şekilde tutulması, ilişkilendirilmesi ve sunulması yatmaktadır. Bu sebeple bu alanda da bazı uygulamalar geliştirilerek, bu ihtiyaçlar web ortamına aktarılmaktadır. Örneğin; hastanelerden randevu alma işlemi web uygulamalar üzerinden yapılabilmektedir. Bu sayede hem insanlar randevu için erken saatlerde hastaneye gitmek zorunda kalmamaktadır hem de telefonla almak için uğraşmamaktadır. Ayrıca sistem diğer tüm alternatiflerine oranla oldukça kolay bir kullanım sunmaktadır. Geliştirme aşamasında her yaştaki bireyler düşünülerek de ona göre web tasarımlar uygulanmaktadır.

Sağlık sektöründe önemli işlemlerden birisi de, hastaların bilgilerinin sağlıklı bir şekilde tutulması ve ilişkilendirilmesidir. Bu işlem için hastanın verilerinin düzgün ve doğru bir biçimde alınarak veritabanlarına kayıt edilmesi gerekmektedir. Web uygulamalar ile bu işlemler aynı masaüstü uygulamalarında olduğu gibi rahatlıkla yapılabilmektedir. İstenilen her bilgisayardan veya akıllı cihazdan uygulamaya ulaşmak da mümkün olmaktadır.

Faydaları

Web uygulamalar, web üzerinde çalıştığı için herhangi bir kurulum gerektirmemektedir. Tek ihtiyaç bir tane internet tarayıcısıdır. Bu tarayıcı üzerinden web uygulamanın çalıştığı adres ziyaret edilerek giriş yapılır ve uygulama kullanılır. Böylelikle sadece tek bir bilgisayara veya belli sayıdaki bilgisayara bağımlılık ortadan kalkar.

Web uygulamalara yönelik hazırlanan veritabanlarındaki bazı veriler, webmaster gibi uzman kişiler tarafından dış ortama da sunulmaktadır. Bu sayede kişilerin kendilerine ait hasta geçmişi gibi bilgilere rahatlıkla ulaşması sağlanmaktadır. Ayrıca rapor ve reçete gibi işlemler de bu uygulamalar üzerinden gerçekleştirilerek kağıt tüketimi azaltılarak doğamız korunmaktadır.

Bu Okuduğunuz Makalede Neler Vardı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.