WordPress’e Giriş: Nedir, Nasıl Kullanılır?

WordPress’e Giriş: Nedir, Nasıl Kullanılır?

WordPress’e Giriş: Nedir, Nasıl Kullanılır..? WordPress Genel Bilgiler

Bir blogger (blog yazarı) olmak istiyorsanız blog yayını gerçekleştireceğiniz platform çok önemlidir. Platformunuzun basit kullanılabiliyor olması, tasarımınının basit değiştirilebilmesi, arka planda programsal olarak araya girmeklerde bulunabilme imkânına sahip olması oldukça büyük avantaj sunar. Eklenti – program kurulabilme özelliğinin olması ve bunun yanısıra bir de teknik destek konusu ile ilgili internette yeterli bilgi birikimine sahip dokümanların bulunması, bu dokümanların da kullanmak mümkün bulgular içermesi çok önemlidir. Bu kriterleri göz önüne alarak düşündüğümüzde en öne çıkan iki blog programı bulunmaktadır. Bunlar; Blogger (Blogspot) ve öteki WordPress. Peki daha ayrıntılı incelemek gerek görülürse WordPress nedir, nasıl kurulur, nasıl tüketilir?

BLOG NASIL AÇILIR makalesı yayında! Bu makaleda çok daha ayrıntılı bir şekilde blogculuk ve WordPress kurulumu ile ilgili bulgular bulabilirsiniz. Mutlaka okuyunuz.

WordPress Nedir?

Şu an ben bir blog yayını gerçekleştirmekteyim ve bu yayını gerçekleştirme amacıyla de WordPress altyapısını kullanmaktayım. Dünyanın en çok sarfedilen blog programı olan WordPress yukarıda saydığım gibi tam gereksinim duyacağınız özellikleri içersinde barındırıyor. Binlerce tema desteğinin olması, binlerce eklentinin kullanmak mümkün olması son derece etkileyicidir. Üretilmiş özel hosting altyapılarının olması (Örn: Turhost WordPress Paketleri) WordPress’i sektörün açık ara farkla önderi yapmaya yetiyor da artıyor bile.

WordPress açık kaynak kodlu bir program olması ile ücretsiz bir şekilde bütün kodlarına araya girmek edip sitenizi dilediğiniz gibi şekillendirebilmenize imkân sağlıyor. Bu özellik yardımıyla WordPress’e ideal olağanüstü fonksiyonlu temalar üretilebiliyor. Tabiki bu hal gözünüzü korkutmasın zira WordPress ile hiçbir kodlama bilgi kapasitesi olmadan mükemmel işler çıkarabilirsiniz. Anlatmak istediğim şey, WordPress internet aleminde size bütün özgürlükleri tanıyor.

Bütün ihtiyacınızı karşılayabilecek eklentilerle sitenizde SEO ayarlamalarından emniyet dayanıklılaştırmalarına kadar geniş bir yelpazede destek sağlıyor. WordPress’in pazara çıkmasını gerçekleştiren açık kaynak kod sevdalıları WordPress’i “created by and for the community” yani topluluk doğrulusunda topluluk amacıyla tasarlanan şeklinde nitelendiriyorlar. Her açık kaynaklı program gibi WordPress de binlerce gönüllü doğrulusunda geliştiriliyor ve her geride bıraktığımız gün hem kullanıcısını hem de destekçisini artırıyor.

WordPress Tema Seçimi

WordPress’i yalnızca blog programı olmaktan çıkaran gösterişli ve geniş fonksiyonlu temalar, büyük şirketlerin de WordPress altyapısı üstüne internet sitesi oluşturmasına imkân sağlıyor. Web tasarımcıların da sık sık tercih ettiği bu açık kaynak kodlu program amacıyla olağanüstü güzellikte temalar üretilebiliyor. Üretilen bu temalar gerektiğince ideal fiyatlara da satılılabiliyor. Bir WordPress sitesi kuracaksanız muhakkak ama muhakkak orijinal bir tema alıp kullanmanızı tavsiye ederim.

Dünya üstünde binlerce tasarımcı doğrulusunda oluşturulup maksimum 85 – 200 lira gibi gerektiğince ideal fiyatlara satılan temaların en çok olduğu site Envato şirketine ait Themeforest.net ‘tir. Theme Forest benim de gönül rahatlığı ile alış veriş yaptığım sektörün önder satıcısıdır. Binlerce profesyonel tasarımcının hazırlayıp koyduğu çok işlevsel temalarla olağanüstü güzellikte siteler kurabilir, takipçilerinize ve ziyaretçilerinize çok fonksiyonlu işlemler yapma imkânı sunabilirsiniz.

WordPress Ücretsiz Temalar

WordPress.org üstünde sunulmakta olan ücretsiz temaların fazlası profesyonel temalara göre az fonksiyona ve yetersiz desteğe sahiptir. Fakat bu depoda da başlangıç amacıyla gayet güzel ücretsiz temalar bulabilirsiniz. Benim önerim, işe başlamadan evvelce kesinlikle profesyonel bir tema satın almanız ve ilerde rastgele bir sorun yaşamamak amacıyla orijinal olmayan temalardan uzak durmanızdır.

İnternette bulduğunuz ve ücretsiz bir şekilde profesyonel (ücretli) temaları indirmenizi gerçekleştiren sitelerden muhakkak uzak durun. Bu tarz siteler size verilen temaların içerisine tehlikeli kodlar koyarak sitenize, bütçenize ve hukuki boyutlarda size zarar verebilir.

Eğer size danışmanlık yapmamı ve işinize dayanıklı adımlarla başlamanız konusu ile ilgili tecrübelerim, bilgi birikimim ve profesyonel iş ağım ile destek verebilirim. Bunun amacıyla isterseniz ilerlemiş paketlerime buradan göz atabilirsiniz isterseniz daha ufak bütçelerle neler yapabileceğimize karar vermek amacıyla etkileşim sayfasını kullanabilirsiniz.

WordPress Eklenti Seçimi

Yine Envato’ya ait Codecanyon.net ise size işlevsel temanız ile kullanabileceğiniz harika özelliklerdeki eklentiler sunuyor. 10 lira ile 250 lira arasında değişen fiyatları ile sosyal paylaşım eklentileri, alış veriş sitesi oluşturma eklentileri, çok işlevsel SEO eklentileri, emniyet eklentileri, sitenizin süratini artırmanıza yarayacak harika eklentiler bulmanız mümkün.

Örneğin takipçilerinizin gerektiğince dikkatini çekebilecek bir sosyal paylaşım eklentisi olan Easy Social Share Buttons for WordPress ismindeki eklenti olağanüstü derecede harika özelliklere sahip bir paylaşım eklentisi. Çoğu ücretsiz sosyal paylaşım eklentisi ile emin olun dilediğiniz performansı alamayacaksınız. Fakat size hangi düğmeye kaç kez tıklanıldığına dair istatistiksel bilgiye varıncaya dek bir çok geri bildirim veren bu eklenti yalnızca 19 dolara harika görüntülü sosyal paylaşım butonları oluşturmanıza da imkân sağlıyor.

Easy Social Share Buttons for WordPress eklentisini buraya tıklayarak derhal satın alabilirsiniz. Ben de Blog Kurdu’nda ve Gökyüzü Dergisi‘nde satın aldığım bu eklentiyi kullanmaktayım. Easy Social Share eklentisi ile ilgili çok kısa vakitte geniş bir makale yazacağım ve ayrıntılı verileri vereceğim.

WordPress Seo Eklentisi

SEO eklentisi olarak, üçer milyondan çok kullanıcıları ile Yoast SEO ve All In One Seo Pack eklentileri bu hususta önder. İki eklentinin de kullanıcıları gerektiğince memnun. Öyleki Yoast SEO eklentisi kullanıcılardan 4.8 / 5 oy All In One Seo Pack eklentisi ise 4.5 / 5 oy almayı başarmış. Toplamda 2 milyondan çok kullanıcıya sahip bu iki eklenti de size hem ücretsiz hem de ücretli özellikler sunuyor. Benim tavsiyem tekrar bir seferlik ödeme yaparak bu eklentilerden birisini satın almanızdır.

Kullanıcı puanı daha yüksek olan ve bütün zamanların en çok indirilen SEO eklentisi Yoast SEO‘yu buradan ücretsiz şekilde indirebilirsiniz. Hem de aynı şekilde AIOSP eklentisini de buradan ücretsiz şekilde edinebilirsiniz.

Ben Blog Kurdu üstünde Yoast SEO’nun ücretsiz sürümünü kullanıyorum ve gerektiğince memnunum şayet siz de bu eklentiyi kullanacaksanız derhal Yoast SEO ayarları nasıl yapılır başlıklı makalema giderek ayrıntılı teknik ayarlara ulaşabilirsiniz.

WordPress Nedir: Nasıl Kullanılır

WordPress nedir makalemın bu alt başlığında kısaca WordPress kurulumunun nasıl yapılacağını ve ilk metnin nasıl makalelacağını göstereceğim. WordPress kurulumunu daha ayrıntılı bir şekilde en yakın vakitte anlatacağım.

BLOG NASIL AÇILIR makalesı yayında! Bu makaleda çok daha ayrıntılı bir şekilde blogculuk ve WordPress kurulumu ile ilgili bulgular bulabilirsiniz. Mutlaka okuyunuz.

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır

WordPress yukarıda bahsettiğim özellikleri ile hem basit kullanmak mümkünliği ile büyük üstünlük sağlıyor hem de basit sağlanabilir olması ile de bu hususta çok çok bilgi kapasitesi olmayanlar amacıyla basitlikler getiriyor. Bu başlıkta fazlası Linux Hosting paketlerinde ücretsiz bir şekilde tespit edilen Softaculous Apps Installer aracı ile WordPress kurulumunun nasıl yapılacağını anlatacağım.

Güzel Hosting şirketinde barındırdığım Blog Kurdu sitesine demo isminde bir WordPress kurulumu yapacağım. Bunun amacıyla ilk olarak Güzel Hosting müşteri panelime giriyorum, sonrasında mamüller ve hizmetlerime sonrasında blogkurdu hosting paketime girip “cPanel’e Gir” butonuna basıyorum. Eğer değişik bir hosting şirketi tüketiyorsanız bu adımların derhal derhal benzerini yaparak cPanele giriş yapabilirsiniz.

cPanele giriş yaptıktan sonra Softaculous Apps Installer kısmını buluyoruz ve kurulumu gerçekleştirme amacıyla en baştaki WordPress’i seçiyoruz. Kurulumun ayrıntılı anlatımına Blogger Olmak İçin 5 Adım adlı makalemın 3. başlığında ulaşabilirsiniz.

WordPress Nasıl Kullanılır
Bu başlıkta kurulum yaptığınız bir WordPress’in ilk görüntüsünü ve ilk makalenızı nasıl yayınlayacağınızı göstereceğim.

İlk olarak ilk kurulumunu yaptığınız bir WordPress sitesine gittiğinizde karşınıza sizin amacıyla yayınlanmış bir “Hello World!” makalesı ve gerektiğince yalın bir tema ile karşılacaksınız, hayırlı olsun 🙂

WordPress Kurulumu

Daha sonra sitenizin admin paneline giriş yapacağız. Bunun amacıyla site adresinizin sonuna /wp-admin yazmanız yeterli. Bunu yazdıktan sonra karşınıza giriş paneliniz istikbal 🙂 Kurulumu yapar iken seçtiğiniz kullanıcı isminizi ve şifrenizi bu alanlara girip giriş tuşuna basın.

WordPress kurulumu

Karşınızda geleceğin bloggerının ilk yönetici ekranı! Bu sayfa ile ilgili çok daha ayrıntılı makalelar yazacağım. Biliyorsunuz ki Blog Kurdu daha çok yeni, o yüzden henüz derhal bir metnin nasıl makalelacağını göstereceğim. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi açılış ekranının sağındaki makalelar sekmesinin üstüne gelin ve yeni ekle butonuna tıklayın.

WordPress nedir? WordPress nasıl tüketilir adlı bu makalemde size kısaca WordPress’ten bahsettim ve aklınızdaki “WordPress nedir” sorusuna özet niteliğinde bir yanıt verdim. Diğer makalelarımı takip etmek ve derhal daha ayrıntılı makalelardan haberdar olmak amacıyla sağ taraftaki abone ol düğmesini kullanabilirsiniz! Teşekkürler!

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Avatar Zekeriya Arıkan dedi ki:

    Paylaşımların devamını dilerim

  2. WordPress’in ne oldugunu çok güzel anlatmışsınız. Güzel bir makale olmuş. Çok teşekkürler.

  3. Avatar tokat haberleri dedi ki:

    Bence dünyanın en iyi sistemi WordPress kullanmasını biliyorsanız şahaneler yaratabilirsiniz. Bayağı açıklayıcı bir yazı olmuş, bu arada WordPress dünya da en çok kullanılan sistemdir…