Yağlı Vücutta Vücut Geliştirme Yaparken Zayıflamak

Yağlı Vücutta Vücut Geliştirme Yaparken Zayıflamak

Yağlı Vücutta Vücut Geliştirme Yaparken Zayıflamak

Günümüzde yağlı vücut yapısına sahip olan insanlar da artık düzgün bir vücut yapısına kolaylıkla sahip olabilmektedirler. Bu tamamen kişinin izlediği beslenme ve antrenman programına bağlı olmaktadır. Kişi beslenme düzenine dikkat etmeyerek günlük ihtiyacının çok üzerinde kalori almaktadır. Spor yapmaktan uzak durarak kilo ve yağ depolamaya başlayan bir vücut yapısı sağlıklı ve estetik görünümden gittikçe uzaklaşmaktadır. Bilinçsiz yapılan spor ise dengesiz bir şekilde kas depolarken vücut kaslarını da zedelemektedir. İri yapılı vücutlara sahip olan insanlar, sağlıksız beslenme ile yağ deposu haline gelmektedirler. Bilinçsiz yapılan sporla dengesiz kas yapısını da vücutlarına ekleyerek daha abartılı bir görünüme sahip olunmaktadır.

Sporun Hayatımızda ki Önemi

Kişi sağlıklı beslenerek günlük ihtiyacı kadar kalori almaya başlar ve ağırlık egzersizlerine yönelirse vücudunda ki yağların orantılı bir şekilde azalmasına şahit olacaktır. Ağırlık çalışarak spora yönelirse kasların dışarıdan görünümü iyileşmeye başlayacaktır. Düzenli ve bilinçli egzersizler yapıldığında vücutta ki yağ deposunun azalma miktarı çok daha fazla olacaktır. Önemli olan kararlı olup bunu sürdürebilmektedir.

Vücutta ki yağ en çok göbek bölgesine birikmekte olduğu için insanlar daha şık bir görünüm elde etmek için özellikle göbek egzersizlerine yönelmektedirler. Bu yüzden su tüketimi önemli rol oynamaktadır. Günde en az 3 litre su içimi vücutta ki tüm atıkları kolaylıkla atılmasına yardımcı olmaktadır. Kilo verme aşamasında stresin insanlara verdiği psikolojik zararlar da göz ardı edilmeyecek kadar önemli bir yer kaplamaktadır. Vücut kısa zaman sonra bu yapılan bu çalışmaların ödülü olarak daha fit görünüme kavuşacaktır. Özellikle erkeklere hitap eden ağırlık çalışmaları kas yapımında önemli ölçüde başarılı sonuçlar vermektedir. Daha kaslı kollar ve sıkı görünümlü bacaklar her erkeğin hayalini süslemektedir.

Fit Bir Vücut Nasıl Elde Edilir?

Nabız atım hızının yapılan egzersiz boyunca değişmesi oldukça önem teşkil etmektedir. Bisiklet sürmek, koşu yapmak ve farklı antrenmanlarla desteklenerek gün içinde çok fazla aktif olunmalıdır. Metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımını arttıran en iyi yol nabız atım hızından geçmektedir. Üç beyaz denilen un, şeker ve tuzu hayatınızdan çıkarmalı ya da minimum seviyeye indirip beslenme düzenine önemle dikkat edilmelidir. Bunların yanı sıra alkol alımı, sigara kullanımı da daha çabuk kilo almayı destekleyen etkenlerden bazılarıdır. Bunları bir kenara ayırıp sağlıklı kanallara yönelmek insanların vücutlarına en güzel hediyesi olacaktır.

Sağlıklı bir vücuda sahip olarak zayıflama zannedildiği kadar zor değildir. Sağlık üzerine araştırmalar yapan bilim adamlarının da dediği gibi sağlam kafa sağlam vücut da bulunmaktadır. Sağlıklı ve fit bir insan olmak istiyorsanız uyku düzenine de önem verilmesi gerekmektedir. Zayıflamak için özellikle yediğiniz öğünlere önem verip hiç bir öğünün atlanılmaması gerekmektedir. Sabah kahvaltısını muhakkak yapıp akşam yemeğini aynı saat düzeninde yenilmesi gerekmektedir.

Akşam yemeklerini daha erken bir saate çekilip geç saatlerde yemek yememeyi yaşam biçimi haline getirmemiz büyük önem taşımaktadır. Vücut fazla karbonhidrat alımlarında enerji veya kalıtımsal yağa dönüştürerek karbonhidratın kişiye göre farklı ama zararlı sonuçlarını gözler önüne sermektedir. Sebze, protein ve aminoasit alımlarını artırmak vücut geliştirme de oldukça yardımcı olan besin takviyeleri olarak bilinmektedir. Kaliteli yağlar kullanılmalıdır. Hafta da en az dört gün spor yapılmalı, belli besin grubuna yönelik diyetlerle de vücudunuza gerekli gıda takviyelerini almalıdır. Zararlı ara öğünlerden kaçınılmalıdır.

Sağlıklı Beslenmenin Faydaları

Sağlıklı beslenmek vücudu güzelleştirdiği gibi insan cildine de önemli derecede etkilemektedir. Daha geç yaşlanmayı ve genç görünümlü yaşanmayı sağlamaktadır. Son zamanlarda popüler diyetlere önem verilmeyip vücudu çok iyi tanımak gerekmektedir. Bunun yanı sıra bize dezavantajları da olmaktadır. Bunlara kulak asılmayıp gerek spor antrenörlerinden gerek diyetisyen hekimlerden yardım alınmalı ve vücudun nerede eksikliği nerede fazlalığı varsa öğrenerek ona göre bir yol izlenmelidir. Verilen kilolardan sonra muhakkak bunu devam ettirerek beslenmeye çok önem verilmelidir.

Yağlanma sebeplerinin birinin de vücuda dengesiz gıda alımı olduğunu unutmamak gerekmektedir. Hamile olan kadınların yaptığı sporlar ise hamilelik dönemi süresince aldığı kiloların kalıtımsal olmasını engellemektedir. Düzenli yapılan spor ve egzersizler kadınlarda doğum sonrası alınan kiloların kolayca verilmesine yardımcı olmaktadır. Doğası gereği erkeklere nazaran daha çabuk yaşlanan kadınlar yaptıkları sporla daha fit vücuda ve sağlıklı bünyeye sahip olmaktadır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Dövme dedi ki:

    Spor vücut için gerçekten önemli, 3-5 gün sabit kalın evden çıkmayın hemen hantallaşıyorsunuz. İnsan bedeni işleyen makine gibi çalıştırmayınca kusurları çıkıyor 🙂