Yaşanabilir Bir Çevre İçin Akıllı Sistemler

Yaşanabilir Bir Çevre İçin Akıllı Sistemler

Yaşanabilir Bir Çevre İçin Akıllı Sistemler

Yaşanabilir Bir Çevre Nedir?

Yaşanabilir bir çevre sağlık sorunlarının her seferinde ortaya çıkmasına fırsat vermeyen, profesyonel hesaplamalar sonucu bir insanın yaşamı boyunca sahip olması gereken otobüste metrobüste de işgal edeceği ve hakkı olan metrekareye kadar ince hesaplar yapılmış ve öncelikle insan için sonra yerküreyi paylaştığımız hayvanlar için ideal olandır. Bu idealleri sonsuz sıralayabiliriz. Üretim sisteminden sosyal akteviteye harcanan zamandan istihdam gücünden işverenin gülümser olmasına kadar. Çünkü temiz bir çevre ile geçiştirmek mümkün olamaz yaşanabilir bir çevre için. Adı üzerinde yaşanabilir bir çevre, yani yaşanası çevre…

Yaşanabilir Bir Çevre için Akıllı Sistemlerin Rolü Nedir?

Akıllı sistemler teknoloji ile hız kazanmış, bizim bu yaşanabilir çevre idealimiz için bize yardım eden bir konumdadır. Akıllı sistemlere insan zekâsının yerine veya insan zekâsıyla hızlı çözüm veren her şeye indirgeyebiliriz. Akıllı sistemlerin amacı üzerinde yaşadığımız gezegeni ileri zamanlara temiz götürebilmek ve bu aşamada üzerinde şuan var olan bizlerin daha modern, sağlıklı, güler yüzlü, kılabilmek için var olmuştur.

Dünyada akıllı sistemler hızla gelişmektedir. Bizim soluduğumuz havanın karbon dengesinden, çiftçinin tarlada ürettiği meyvesine, sebzesine kadar akıllı sistemlerle, akıllı sistemlerin getirdiği yeni projelerle daha uygun imkânlar sağlamaktadır. Gıda gibi tarım gibi hassas, üzerinde sürekli deneylerin yapıldığı(insan sağlığı için iyi veya kötü niyetli) bu konuda sürdürülebilir üretim için gidilen yol yaşanabilir bir çevre için umut oluşturmaktadır. Akıllı sistemler bunlarla da sınırlı kalmamaktadır.

İnsanı ilgilendiren her alanda vardır aslında. Bu makaledeki yazı için başına ‘Akıllı’ sıfatına koyabileceğimiz birçok başlık olabilirdi. Akıllı ulaşım, Akıllı yaşam, Akıllı sağlık, Akıllı şehir, Akıllı haberleşme, Akıllı çevre gibi, biraz daha derinlere inersek Akıllı sulama sistemleri, Akıllı aydınlatma sistemleri vs. Kısaca akıllı sistemlerin hayatımızın her yerinde olduğunu görüyoruz. Bu sistemleri akıllıca geliştirip, kullanabilirsek eğer yaşanabilir bir çevreyi miras bırakabiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.