Yazılım Hatalarından Kaynaklanan Sorunlar

Yazılım Hatalarından Kaynaklanan Sorunlar

Yazılım Hatalarından Kaynaklanan Sorunlar

 

Yazılım Sorunları

 

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte artık neredeyse her elektronik cihazda çeşitli yazılımlar bulunmaktadır. Günlük hayatımızda kullandığımız bilgisayar, telefon, tablet, gibi elektronik cihazların her biri farklı bir işletim sistemi kullanarak çalışırlar. Bu işletim sistemleri pek çok yazılımın birlikte çalışması ile elde edilir. Örneğin; bilgisayarlarda kullanılan Windows işletim sistemi ya da telefonlarda kullanılan Android, iOS işletim sistemleri.

 

Arka planda çalışan yazılımlar ne kadar iyi dizayn edilmişse, bu sorunlarla karşılaşma ihtimalimiz o kadar azalır. Ancak bütün bunlara rağmen günlük hayatımızda pek çok yazılımsal hata ile karşılaşırız. Bunların bazıları bizim hatamız ile olurken, bazılarını önlemek için yapabileceğimiz bir şey yoktur.

 

Yazılım Hataları Nasıl Oluşur?

 

Bir cihazı programlamak için çok farklı yazılım dili kullanabilirsiniz. Programlamanın ilk zamanlarından beri gelişmekte olan bu dillerin günümüzde belirli kuralları vardır. Eğer kullandığınız dilin kurallarına uymazsanız hatalı bir yazılımla karşı karşıya kalırsınız.

 

Soruna neden olabilecek bir diğer durum ise yazılıma bir ek yapmaktır. Kullandığınız yazılıma başka özellikler eklemek için eklediğiniz kod satırları yazılımda sorunlara neden olabilir ve yazılımın olması gerektiğinden farklı çalışmasına yol açar.

 

Soruna yol açabilecek bir diğer durum ise güncellemelerdir. Büyük firmalar ürünlerine seneler boyunca güncelleme getirebilirler. Bunlar; güvenlik güncellemesi, sistem güncellemesi gibi güncellemeler olabilir. Ancak her güncelleme başarılı olmayabilir. Güncellemeler yayınlanmadan önce firmanın her ürününde denense de kullanıcının sahip olduğu üründe bazı sorunlara neden olabilir.

 

Güncellemeler yazılımın üstüne bir ek paket olarak gelirler. Yazılımın kod satırının içine yazılırlar. Bu işlem sırasında meydana gelebilecek bir hata güncellemenin başarısız olmasına ve yazılımın istendiği gibi çalışmamasına neden olabilir.

 

Yazılım Hatalarından Kaynaklanan Sorunlar

 

Yazılımdaki hataların pek çok nedeni olabilir, ancak hatalara kaynak olan sorunlar birbirine benzerdir. En çok rastlanılan sorun ise güvenlik açıklarıdır. Yazılımdaki hatalar sebebiyle normalde erişilmesi yasak olan dosyalara erişim izni verilebilir. Özellikle sosyal medya platformlarında bu tarz hatalar ile çok sık karşılaşılır. Bunun sonucunda ise genellikle kullanıcıların kişisel bilgileri çalınır.

 

Yazılımdaki hatalar cihazın çalışmasını da etkileyebilir. Örneğin; bir akıllı telefona gelen güncelleme sonrası telefonun ekranı kendi kendine kapanabilir, telefon kendini sürekli yeniden başlatabilir, kamerasında sorunlar çıkabilir. Genellikle yazılımlardaki sorunlar yine güncelleme ile düzeltilir. Eğer bu yolla düzeltilemiyorsa cihazlar geri çağrılabilir.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yazılımcıların en büyük korkusu hata yaptıkları yeri bulamamak 🙂