Yemek Tarifi Okumanın Püf Noktaları

Yemek Tarifi Okumanın Püf Noktaları

Yemek Tarifi Okumanın Püf Noktaları

Dünyada hiç tükenmeyecek şeylerden bahsediliyorsa burada beslenme ihtiyacı da kendine yer edinir. İnsanların hayatta kalabilmeleri için günlük enerji gereksinimlerini karşılayacak yemeklere ihtiyacı vardır. Bu nedenle yemekler ve dolayısıyla da her mutfağın kendine has yemek tarifleri ortaya çıkmıştır. Aynı yemeğin tarifini bir başka yerde farklılaşmış bir şekilde görebilirsiniz. Peki, nedir lezzetli yemek hazırlanmanın püf noktaları?

Yemek hazırlamak bireysel bir yetenek istemekle birlikte, mükemmel olmanızı istemez. Sadece yemek tariflerini okurken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Okuma sırasında tarifi size sunanın sizden ne beklediğini anlamayabilirsiniz. Bazen yemeği tamamıyla doğru yaptığınıza emin olsanız da gözden kaçan bir noktayla bütün yemek etkilenebilmektedir. Bu nedenle tarifin size ne sunduğunu anlayabilmek önemlidir.

Sevdiklerinize ve en önemlisi de kendinize sağlıklı ve lezzetli yemekler hazırlamak aslında hiç o kadar da zor değildir. Yemek kurslarına gitmeyi düşünenler için bu sevindirici bir haberdir. Çünkü işiniz sadece biraz dikkatli olmaya bakmaktadır. Yemek tarifi okumanın püf noktalarını aşağıda derlenmiş bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz.

Yaklaşık Kelimesiyle Tarifler Neyi Kastetmektedir?

Somut bir şekilde sayı belirtildiğinde tarifi yemeğe çevirmek hiç zorlayıcı olmaz neredeyse. Ancak bazı tarifler size sayı belirtmek yerine “Yaklaşık olarak şu kadar malzeme katmalısınız” der. Örneğin bir yumurta büyüklüğünde katı yağ katınız derse evdeki buzdolabını açıp yumurtalara koşmanıza gerek yoktur. Belki de yemek tarifini veren kişiyle sizin evinizdeki yumurtanızın boyu bile bir olmayabilir. Burada kastedilen 4 yemek kaşığına karşılık gelen katı yağdır. Eğer bir tarifte yaklaşık olarak ne kadar malzeme kullanacağınızı bilemezseniz, göz kararı yöntemine başvurursunuz. Bu da sizi olumsuz bir yemek tablosuyla karşı karşıya bırakabilir. Yaklaşık olarak kelimesinin sizden ne istediğini bilmelisiniz.

Ölçü Birimlerine Dikkat Edin!

Yemeğinizi hazırlarken 1 su bardağı ifadesiyle karşılaşmışsınızdır. Genellikle yemek pişirirken yapılan hatalardan biri yemeğe hangi ölçüyle başlandıysa o ölçüyle devam etmemektir. Tarifi veren kişiyle aynı birimlere sahip olamazsınız belki ama kendi evinizde bulunanla devam edebilirsiniz. Yalnızca birimleri değiştirmemeye dikkat edin.

Bazı zamanlarda sizden gram ölçüsünde malzeme katmanızı isteyen yemek tarifleri çıkar karşınıza. Bu durumda yapmanız gereken en net çözüm hassas terazi kullanmaktır. Ancak bu birçok kişi için zorlayıcı bir imkân olabilmektedir. Çoğu kişinin evinde hassas terazi bulunmadığı için yemek yapan kişinin yapabileceği bir diğer alternatif, istenen ölçüye denk gelen bir malzeme bulup onunla karşılaştırmasıdır. Çoğunlukla işe yarar bir çözüm yoludur. Ancak kendi gözünüzle tartmaya kalkarsanız bunun pek iyi bir fikir olmayacağını bilmelisiniz. Çünkü bazı yemek tarifleri bu konuda hassas olabilmektedir.

Kendi Yemek Kültürünüze Ters Bir Madde Görünce Kaçınmayın!

Yemek tarifleri okurken göz ardı edilen önemli noktalardır biridir. Annelerden öğrenilen yemek tarifiyle zıtlaşan bir tarif görüldüğünde genellikle kişi yemeğe o malzemeyi eklemekten kaçınır. Ancak işin püf noktası buradadır zaten. Örneğin sizden pilavınıza limon eklenmesini isterler. Pilava limon mu eklenir demeyin. Çünkü limon suyu pirinçlerin çökmesini engeller. Başka bir örnek isterseniz, patates püresi hazırlanırken içine kabartma tozunun ilave edilmesidir. Bu kabartma tozu, pürenizin daha kabarık durmasını sağlayacaktır.

Yemek hazırlanırken göz ardı edilen bu küçük ama önemli detaylar aslında yemeğinizin püf noktalarıdır. Size yabancı gelen durumların böyle etkili sonuçları bulunmaktadır. Bazen tarife ek bir şeyler ilave etmek yemeğinizin lezzetini artırabilir ama tariften bir şeyler çıkarılması aynı etkiyi yaratmayabilir. Yemek tarifleri bazen anlaşılmaz olabilmektedir. Bu durumlarda aynı yemeklerin başka tariflerine bakmak sizin için faydalı olabilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.