Yılbaşında Neden Çam Ağacı Süslenir?

Yılbaşında Neden Çam Ağacı Süslenir?

Yılbaşında Neden Çam Ağacı Süslenir?

Yılbaşında çam ağacı süslemek Hristiyanlara özgü müdür, neden çam ağacı süslenir? Yeni yıla girerken çam ağacı süsleme geleneği ve tarihçesi.

Her yeni yıl öncesi dünyanın birçok ülkesinde ve şehrinde süslenmiş çam ağaçları görebilirsiniz. Küreselleşen bir gelenek olarak ön plana çıkan çam ağacı süsleme geleneği ülkemizde de görülmektedir.

Yılbaşı kutlamalarının eğlencelerinin ve hazırlıklarının adeta sembolü haline gelen süslenmiş çam ağaçları neden süslenmektedir bu gelenek nereden gelmektedir merak ediliyor.

Cam ağacı süslemek eski Pagan ritüellerinden birisi olarak bilinmektedir ve tarihi Hristiyanlık tarihinden daha eskidir. Paganların inanışına göre doğaya karşı bir saygı gösterisi olarak cam ağaçları süslenmiştir.

Sadece Paganların değil tarihte Çin ve Mısır medeniyetlerinde de benzer şekilde çam ağacı süsleme geleneği görülmüştür. Çam sararmayan yeşil yaprakları nedeniyle birçok medeniyet tarafından kutsal görülmüştür.

Yıl boyunca yapraklarını dökmeyen ve sürekli yeşil kalan çam ağacı ölümsüzlüğün ve yaşamın sembolü olarak birçok kültürde önemli bir yere sahiptir.

Paganizm inanışında doğa kutsaldır. Doğadaki her şeyin de kutsal olduğuna inanılır. Paganlar doğaya karşı büyük saygı duyarlar. Çam ağacı süsleme ritüeli de buradam gelmektedir.

Doğaya karşı bir saygı gösterisi olarak çam ağacı süslemeleri ilk defa Paganlar tarafından yapılmıştır.

Yeni yıla girerken doğaya karşı saygı gösterisi yaşama dair yeni bir yıl ve ölümsüzlüğe olan bir gönderme olarak çam ağacı süslemeleri birçok ülke tarafından halen yapılmaktadır.

Avrupa’da ise Hristiyanlık öncesi dönemde de çam ağacı süsleme geleneği bulunmaktadır. Puta tapınan bir inanış Avrupa’da hakim iken yaygın olarak ağaca tapınma görülmektedir.

Ağaçlar o zamanlarda Avrupa’da farklı nedenlerden dolayı süslenmektedir. Hristiyanlığın yaygınlaşmasının ardından ağaçlar kutlamalar ile süslenir hale gelmiştir.

Avrupa’dan bir örnek olarak Almanlar; Adem ile Havva’nın hikayesine gönderme yaparak ağaçlar elma ile süslenirmiş. Zamanla süs eşyası olarak elmaların yerini çeşitli materyaller almış ve ağaç süsleme geleneği halen devam etmektedir.

Çam ağaçları kültürlere inanışlara ve milletlere göre farklı şekillerde ve sebeplerden dolayı süslenmektedir.

Günümüzde Noel kutlamalarında ağaç süslemek yaygın bir gelenektir. Bunun haricinde yılbaşı kutlamaları için de çam ağacı süslemeleri yapılmaktadır.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.