Yükselen Burç Nedir?

Yükselen Burç Nedir?

Yükselen burç nedir? belki bir çok yakında takipçi anlam ve terimlere hakimdir ancak bir çok kişide bir o kadar uzaktır. Yükselen burç kişinin doğduğu anda güneşin doğduğu istikamette bulunan göksel bölgeye denilmektedir. Yani yükselen burç kişi doğduğu anda takım yıldızlarına verilen bir addır. Genellikle çoğu Astroluğun ortak görüşü yükselen burcun normal olan burcunuzdan daha da önemli ve etkili olduğudur. Örneğin koç burcu doğduğunuz ayı ve günü kapsarken yükselen burcunuz doğduğunuz andaki saati kapsar. Yükselen burçlar genellikle  iki saatte bir değişkenlikler göstermektedir.

Dünyanın Güneş ile olan ilişkisi, doğu ufkunda yer alan burçları değiştirmektedir. Gündüzleri güneşin parlak ışıklarından fark edilmese de doğu ufkunda mutlaka bir burç bulunmaktadır. Bulunan bu burç insanın kişilik özelliklerini etkileyen ana astrolojik sembol olarak görülmektedir.

Yükselen Burç Derecesi

Yükselen burç kadar yükselen burç derecesi de önemlidir. Genellikle kişinin gün, saat ve dakika olarak dünyaya geldiği yerde ufuk düzleminin dünyanın yörüngesini kesmiş olduğu noktaya denmektedir. Yani farklı bir ifade ile anlatmak gerekirse, enlem ve boylam olarak belirlenen bir yerde doğu ufkunda yükselmekte olan burç, yükselen burcun derecesini vermektedir.

Ayrıca yükselen burç dereceleri illere göre değişmektedir. Mesela Tekirdağ’da dünyaya gelen bir bebek ile Ankara’da dünyaya gelen bebeğin yükselene burç dereceleri aynı olmamaktadır. Bunun nedeni olarak da Dünya ile Güneş arasındaki açı-sal ilişkinin meydana getirdiği hem yerel saat farkı hem de bu iki şehir arasındaki enlem ve boylamların farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Yani bir doğum haritası hesaplanır iken kişinin doğum anının da mutlaka bilinerek hesaplanması oldukça önemlidir. Bu nedenle ki yükselen burç hesaplamak istiyorsanız doğum saati kadar doğum yerinin de bilinmesi de gerekmektedir.

Yükselen Burç Hesaplama

Yükselen burç hesaplanır iken yaz ve kış saat uygulamaları baz alınarak hesaplanması oldukça önemlidir. Son bir iki yıldır yaz saati uygulamasından vazgeçilse de kişinin doğduğu saat mutlaka bu durum baz alınarak hesaplanır.

Astroliji’de normal burçlar ne kadar önem taşırsa yükselen burçlarda o kadar önem taşır. Yükselen burcunuzu doğru bir şekilde hesaplamak istiyorsanız doğum tarihi, günü ve saatin doğru bilinmesi oldukça önemlidir.

Kısaca Yükselen Burçların Hayata Bakış Açıları Şunlardır

 • Yükseleni Koç olan kişiler yakın çevresi üzerinde baskın olmak isterler
 • Yükseleni Boğa olan kişiler yakın çevresini bedensel olarak hissetmek ister
 • Yükseleni İkizler olan kişiler yakın çevresini öğrenmek, onlarla iletişim kurmak ve merakını gidermek ister.
 • Yükseleni Yengeç olan kişiler çevresini korumak ve kollamak ister yani bir nevi annelik görevi üstlenmek ister
 • Yükseleni Aslan olan kişiler genellikle dikkat çekmek ve kendini göstermek ister
 • Yükseleni Başak olan kişiler çevresini düzene koymak ister
 • Yükseleni Terazi olan kişiler genellikle dengeli ve uyum içinde olmak isterler
 • Yükseleni Akrep olan kişiler çevrelerini kontrol etmek ve duygusal bir bağ kurmak ister
 • Yükseleni Yay olan kişiler çevresini keşfedip hareket etmek isterler
 • Yükseleni Oğlak olan kişiler başkalarına düzen, disiplin ve kural getirmek ister
 • Yükseleni Kova olan kişiler özgürlüğünü vurgulamak ve bağımsız olmak ister
 • Yükseleni Balık olan kişiler çevresine fedakarlık yapmak ve kendisini çevresine adamak isterler.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.