Zaman Yönetimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Zaman Yönetimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Zaman Yönetimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Zaman özünde, insanların eşit olarak sahip olduğu tek şeydir. Fakat çoğu zaman insanların işlerini zaman sıkıntısından dolayı ertelediklerini, yetiştiremediklerini görürüz. Bazı insanlar ise özel hayatlarında da sosyal hayatlarında da çalışkanlıkları, dakiklikleri ile bilinirler ve zamandan şikâyet etmezler. Başarılı insanların hayatları incelendiğinde zamanı çok etkin kullandıkları görülür. Buna zaman yönetimi denir. Zaman yönetimi konusunda yapılan araştırmalara dayanarak pek çok zaman yönetimi tekniği geliştirilmiştir. Pomodoro tekniği, Eisenhower Matrisi en çok kullanılan zaman yönetimi tekniklerindendir.
Neden Zaman Yönetimi Yapmalıyız?

Zaman yönetimi esasen verimsizliği gidermek içindir. Bazen bir hedef belirlendiğinde çalışmalar çok uzun süre aldığı için çoğu kişi çabalamaktan vazgeçer. İşleri belli bir düzene sokmadan, zamanı iyi ayarlamadan çalışmak belirlenen hedeflere ulaşmada en büyük yardımcıdır. Kariyer gelişimi için yapacağımız çalışmalarda sosyal hayatımızdan çalmaması adına mutlaka zamanı etkin kullanmak hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Bazen iş yerlerinde, bazen okulda ya da herhangi bir yerde yapmamız gereken görevler vardır. Bize verilen görev gereklerini yerine getirmek için zaman yönetimi yapmalıyız. Zaman yönetimi sadece kendi kişisel alanımızı düzenlemek için değil aynı zamanda bizim dışımızda gelişen olaylara karşı hazırlıklı olmamız için de idealdir.

Zaman Yönetimi Nasıl Planlanır?

Zamanı etkili kullanmak konusunda en temel nokta öncelikleri belirlemek olacaktır. Mali planlarınız, aileye yönelik istekleriniz, eğitim alacağınız alanda ilerlemek, sanatsal hedefleriniz, sağlığınız… Hangisinin sizin için daha öncelikli olduğuna karar vermelisiniz. Bunun yanı sıra hayata bakış açınızı, hayattan beklentilerinizi bilmelisiniz. Kendinizi iyi tanımalısınız. Zaman yönetim planı oluştururken sosyal yaşamınızdan ayrı değil, sosyal yaşamınızı da kapsayan bir şekilde tasarlamalısınız. Sizi oyaladığını düşündüğünüz birtakım alışkanlıkları terk etmelisiniz.

Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Bu soruya verilebilecek onlarca cevap vardır. Fakat herkesin yaşam koşulları farklıdır. Herkesin zamanı ayarlayamama sebebi farklıdır. Bazı insanlar uzun çalışma saatlerinden dolayı, bazıları ise telefonla çok vakit kaybettiğinden zamanı etkili kullanamaz. Bu yüzden zaman yönetimi yapmak için temelde insan kendi hayatını tanımalıdır. Gün içerisinde neye ne kadar vakit ayırdığını ve aslına neye ne kadar vakit ayırması gerektiğini de belirledikten sonra ikisini karşılaştırmalıdır.

Ajanda, defter kullanmak zamanınızı aylara, haftalara, günlere bölmeyi çok daha kolaylaştıracağından atlanmaması gereken bir adımdır. Yapılan en tipik hatalardan biri, acil olan işleri ön sıraya koymamaktır. Mutlaka önem sırası belirlenmelidir. Bunun yanı sıra motivasyonu güçlü tutmak adına, başlangıçta çok uzun listeler yerine kısa kısa notlar alınmalıdır. Yine motivasyon ve işlerin daha kısa sürede yorulmadan yapılması adına birbiriyle bağlantılı işler bir arada yapılmalıdır. Örneğin belli bir zaman diliminde hem yazı yazmanız hem okuma yapmanız, hem de yemek yapmanız gerekiyor. Okumak ve yazmak benzer eylemler olduğu için birbiri ile arka arkaya yapmak daha kolay olacaktır. Araya yemek yapma işleminin girmesi vakti uzatacaktır.

İnsanlar fark etmeseler de televizyonla ve özellikle sosyal medyanın etkisiyle telefonla, farkında olmadan çok zaman kaybediyorlar. Zaman sınırı belirleyerek ya da göz önünden kaldırarak bu sorun çözülebilir. Bunun yanı sıra her gün işlerin ne kadarının tamamlandığını bilmeniz adına, gün sonu, hafta sonu ve ay sonlarında kontroller yapmak gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Merhabalar,

    ‘’Etkili zaman yönetimi’’ konusunda yazınızda vermis olduğunuz faydalı bilgiler için size teşekkür ederim. Hepimiz için en değerli olan kaynaklardan biri de zaman. Onu etkili kullandığımızda yaşamımızda verimliliğimizi de artırmış oluyoruz. İzninizle, ben de bu konu üzerine hazırladığım blog yazımı sizinle paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/zamani-etkili-kullanmanin-yollari

    Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle,
    keyifli okumalar dilerim.

    http://www.ebrubektasoglu.com/